Місцезнаходження:   ГоловнаЗапоріжжя і ДонеччинаБахмут

Бахмут

БахмутЦе місто, нині відоме як Артемівськ Донецької області, веде свою історію з 1571 року. У 1703 році у Бахмуті було засновано оборонну фортецю проти татарських нападів, з 1783 року він став повітовим містом Катеринославського намісництва, а згодом - губернії. З самого початку свого існування Бахмут був одним з найбільших в Україні осередків солевидобування, що відбилося у символіці усіх варіантів його герба.

Протягом 1723-1727 років запрошений Петром І до роботи у Герольдмейстерській конторі італієць Франческо Санті створив проекти 97 гербів земель та міст Російської імперії, серед яких був і герб Бахмута. Пізніше, 1745 року, на основі проекту Сангі було складено такий варіант бахмутської відзнаки: "На червоному тлі дві золоті гармати, на верхній з яких сидить білий птах, а під ними, під зеленою горою і на зеленій землі, дерев'яний соляний магазин". Зображення соляного "магазину", тобто комори, символізувало місто як осередок соляних промислів, малюнок птаха та двох гармат було запозичено з тогочасного герба Воронежа, якому у першій половині XVIII століття Бахмут адміністративно підлягав. Однак проект 1745 року досить швидко забувся.

1811 року для міста було створено новий проект герба, який характеризував Бахмут суто як "соляне" місто. 29 липня того ж року він дістав затвердження: "Між зеленим та чорним тлом зображено хімічний знак солі, що була приводом до заснування міста Бахмута".

Пізніше, у 1860-х роках, герольдмейстер Б.Кене переглянув існуючі міські герби Катеринославщини. Середньовічний хімічний (власне алхімічний) знак солі він визнав непридатним для геральдики й запропонував свій проект бахмутської відзнаки: на зеленому щиті срібний пояс, супроводжуваний трьома срібними ромбами. У вільному куті щита - герб Катеринославської губернії. Щит увінчано тризубчастою кам'яною короною. За щитом навхрест покладені два золоті молоти, з'єднані Олександрійською стрічкою.

Проект Кене було ухвалено Сенатом, однак у міському діловодстві Бахмута й надалі вживався герб, затверджений у 1811 році. Збереглося його зображення на марках місцевої земської пошти початку XX століття.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України