Місцезнаходження:   ГоловнаЗакарпаттяУжгород

Ужгород

УжгородХоча Ужгород і є одним з найдавніших за часом виникнення міст Закарпатської України (вважається, що його було засновано ще у IX столітті), однак його геральдична традиція є досить пізньою - перші відзнаки у діловодстві міста з'явилися лише у XVI столітті. Найдавніша відома нині ужгородська печатка датується 1561 роком. На ній збереглося малорозбірливе зображення галузки з чотирма листками й шестикутної зірки та літери "WNG" - очевидно, тогочасне написання слова "Ung" - угорської назви річки Уж, на якій стоїть місто, або однойменного комітату, столицею якого був Ужгород. Можливо також, що напис "Ung" був скороченою угорською назвою самого міста - "Ungvar". Походження та зміст емблематики цієї печатки нині є невідомими.

З 1635 року місто почало вживати іншу печатку з малюнком виноградного куща з трьома лозами та двома Гронами. Цей варіант емблеми став в історії геральдики Ужгорода остаточним. Не викликає сумнівів те, що зображення на печатці характеризувало Ужгород та його околиці як давній осередок виноградарства та виноробства на Закарпатті. Ця яскрава риса краю знайшла відображення навіть у народній творчості. Так, відомий закарпатський етнограф П.Сова записав від І.Кондратовича легенду про те, що мешканців ужгородських околиць навчив плекати виноград ще грецький бог Вакх (можливо, ця легенда походить із священицького або семінарського середовища). "Від того часу став виноград емблемою міста Ужгорода, в стародавньому гербі якого красується виноградний кущ з двома золотими Гронами", - наголошує цей переказ. Герб на печатці обрамлював напис: "Sigillum civitatis Ungvariensis".

У 1880-х роках на основі печатки 1635 року для Ужгорода було складено й невдовзі затверджено цісарським урядом герб, у якому давній символ набув такого вигляду: на червоному щиті - зелений виноградний кущ із трьома лозами та двома золотими гронами.

Двома десятиліттями пізніше герб Ужгорода зазнав незначних змін. Його новий опис, датований 1905 роком, був таким: "На блакитному тлі з зеленої землі проростають три виноградні лози, з яких звисають два золоті грона, а з усіх трьох лозин - по одному виноградному листку".

Малюнок герба 1905 року було порівняно з його попередньою редакцією 1880-х років більш наближено до його першоджерела, тобто зображення на печатці XVII століття. Крім того, зацікавлення викликає наближення кольорів відзнаки до українських національних геральдичних традицій. Варто додати, що водночас із гербом у 1905 році було затверджено проект ужгородської міської корогви, яка мала блакитне полотнище, вкрите золотими перев'язями.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України