Місцезнаходження:   ГоловнаЗахідне Поділля і НадбужанщинаЗавалів

Завалів

ЗавалівВідомий український просвітитель XVII століття Йоаникій Галятовський наводив у своєму творі "Небо новоє" переказ про заснування Завалова ще за доби Галицько-Володимирської держави. На жаль, найдавніші згадки про містечко збереглися лише з 1395 року, коли ним заволодів шляхтич Іван Угрин. У 1435 році онук Угрина, Станіслав Завиша, додав до свого прізвища титул "Завалівський", підкреслюючи цим спадковість своєї маєтності. У XVI столітті Завалів перейшов до володінь Маковецьких, а 1689 року - до коронного гетьмана Станіслава-Яна Яблоновського, з нащадками якого й пов'язане постання завалівського герба.

20 березня 1729 року Теофіля Сєнявська, вдова сина Станіслава-Яна Яблоновського Олександра, надала Завалову привілей на магдебурзьке право. Тоді ж містечко одержало й герб із надзвичайно цікавою символікою, опис якого відомий в реєстрі Ф.Ковалишина: на червоному тлі святий Ян Непомуцький із пальмовою гілкою в руці, над головою якого срібний хрест, а ще вище - два нахилених один до одного щитка, на яких вміщено герби "Прус Третій" (на червоному тлі срібний п'ятикутний хрест, поставлений на з'єднаних срібних половині підкови та лезі коси) та "Леліва" (на блакитному тлі золота шестикутна зірка та золотий півмісяць, обернений рогами догори). 19 березня 1765 року цей герб було підтверджено сином Теофілі Яблоновської-Сєнявської графом Яном Яблоновським-Завалівським, а ще пізніше - австрійською владою.

Щодо гербових щитків у міській емблемі Завалова, то вони є родовими відзнаками Яблоновських ("Прус Третій") та Сєнявських ("Леліва"). В європейській геральдиці подібне поєднання щитків з родовими гербами обох ліній подружжя має назву альянсу й є явищем досить поширеним, однак у міській символіці України цей приклад альянсу є одиничним. Постать святого Яна Непомуцького в гербі Завалова також має досить цікавий зміст: саме 1729 року відбулася канонізація католицькою церквою цього святого, який, за легендою, жив у XIV столітті й був сповідником чеського короля, який наказав утопити Яна в річці Влтаві за те, що він не сходів видати володареві таємниці сповіді його дружини, чеської королеви. Очевидно, зображення Яна Непомуцького в гербі Завалова символізує рік надання містечку магдебурзького права. Можливим є й інше тлумачення: образ святого Яна вміщений Теофілею Яблоновською в гербі на честь її сина - графа Яна.

Незважаючи на різницю цих тлумачень, герб Завалова все ж слід визнати унікальним зразком геральдичної пам'ятки Західного Поділля й України ХУШ століття в цілому.

Copyright © 2011 Герби міст України