Місцезнаходження:   ГоловнаЗахідне Поділля і НадбужанщинаТеребовля

Теребовля

ТеребовляЗа часом свого постання це місто є одним з найдавніших на Західному Поділлі. Перша літописна згадка про Теребовлю як столицю удільного князівства у складі Галицької землі належить до 1097 року. На той час теребовлянський княжий стіл посідав правнук Ярослава Мудрого - Василько Ростиславич.

Після загарбання земель Галицьке-Волинської держави Королівством Польським Теребовлю було проголошено центром одного з трьох повітів Галицької землі Руського воєводства. 1389 року вона першою з усіх міст Західного Поділля отримала привілей на користування магдебурзьким правом, однак гербова відзнака, надана Теребовлі за цим привілеєм, до наших днів не дійшла.

Щодо символіки міста пізнішого часу, то на теребовлянських магістратських печатках середини XVII століття постійно можна було бачити зображення шляхетського герба "Леліва", на якому малювалися шестипроменева зірка та місяць. Якому родові конкретно належала ця емблема, невідомо. На той час у Теребовлянському повіті мали володіння такі носії цього герба, як Тарновські, Сєнявські. Зокрема, один раз Тарновський посідав у середині XVII століття місце теребовлянського старости. Крім того, не слід забувати й того факту, що місто Теребовля за часів польського панування вважалося "коронним", тобто не мало приватного власника. Це також ускладнює питання про походження герба міста.

Пізніше, у XIX столітті, уряд Австрії, проголосивши Теребовлю повітовим містом Тернопільської округи, дещо змінив її попередній герб. Опис нової відзнаки міста виглядав так: "На блакитному тлі золотий півмісяць, над яким три шестикутні золоті зірки". Щит герба було увінчано, за тогочасним правилом, королівською золотою короною. Цей варіант теребовлянського герба став остаточним і вживався у діловодстві міста до 1939 року.

Copyright © 2011 Герби міст України