Місцезнаходження:   ГоловнаЗахідне Поділля і НадбужанщинаОлесько

Олесько

ОлеськоВідомості з історії цього містечка, славного своїм стародавнім замком і традиційно званого "колискою польських королів", є в усіх краєзнавчих виданнях, присвячених минулому Галичини, однак про герб Олеська й досі ще не існує жодного історичного дослідження.

Найдавніша згадка про Олесько датована 1366 роком. Вважається, що тоді в місті вже існував замок, заснований, імовірно, ще у XIII столітті. Після остаточного переходу Галичини до Королівства Польського Олесько стало волосним центром, а у XV столітті - центром повіту Львівської землі Руського воєводства. Щоправда, уже в наступному столітті місто втратило цей статус і відійшло до Львівського повіту однойменної землі.

З середини XV століття Олесько почало переходити до володінь різних шляхтичів. Так, у 1441 році власником містечка став Ян Сенинський, у XVI столітті Сенинські розділили олеську маєтність із іншими магнатами, а з 1605 року вона повністю опинилася у володінні роду Даниловичів. Ще пізніше, у 1680-х роках, господарем Олеська став польський король Ян Собєський. Саме Ян Собєський надав Олеську у 1687 році магдебурзьке право і значною мірою розбудував у місті замок. На жаль, відомості про герб, яке Олесько дістало 1687 року, донині не збереглися. Ще пізніше, у XVIII столітті, містом заволодів ще один відомий магнатський рід - Ржевуські.

Після 1772 року австрійська влада приписала Олесько до Бродівської (з 1789 року - Золочівської) округи як містечко, а 1867 року - до Золочівського повіту як заштатне місто. Саме добою австрійського панування (початком XIX століття) датуються відомі на сьогодні звістки про старий герб Олеська. Цей герб мав досить складну чотирипольову композицію, мало властиву міській геральдиці Речі Посполитої (що ще раз наводить на думку про виникнення цього герба вже за часів австрійської займанщини) і яскраво відбивав минуле Олеська як міста-фортеці: у першій чверті щита на червоному тлі золотий хрест, у другій і третій - на золотому тлі по вісім чорних гарматних ядер, у четвертій - на червоному тлі золота вежа. Цей унікальний герб, однак, і досі є майже невідомим дослідникам (навіть Ф.Ковалишин у своєму реєстрі 1897 року не подав опису герба Олеська).

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України