Місцезнаходження:   ГоловнаЗахідне Поділля і НадбужанщинаЧортків

Чортків

ЧортківУ 1522 році це місто на сході Галичини, що було на той час родовою маєтністю шляхтичів Чартковських, одержало від Сигізмунда І привілей на магдебурзьке право. Про тогочасний герб міста ми не маємо відомостей, але доцільним буде припустити, що цим гербом була шляхетська відзнака Чартковських, відома під назвою "Кораб": "На червоному тлі золотий корабель, прикрашений левиними головами, зі щоглою, увінчаною короною".

Пізніше, у першій половині XVII століття, в історії Чорткова залишив помітний слід тогочасний руський воєвода Станіслав Польський. Так, 1610 року він заснував у місті костел, 1640 року - католицьку парафію. Очевидно, саме тоді міським гербом Чорткова став родовий герб Польського - "Роля", що мав такий опис: "На червоному тлі три покладені зіркою лемеші, посередині яких срібна троянда". Згодом, у XVIII столітті, Чортків переходив до власності графів Потоцьких, а ще пізніше - Садковських, але герб міста залишався незмінним.

За доби австрійського панування Чортків отримав від уряду округовий статус, але старий герб міста на той час було призабуто, і місцева адміністрація протягом XIX століття вживала на печатках зображення одноголового орла - герба Польщі. Лише на початку XX століття було віднайдено й підтверджено міський герб часів Речі Посполитої з малюнком троянди та лемешів, який зберігався у діловодстві Чорткова до 1939 року.

Про походження герба "Роля" в польських гербівниках наводиться легенда, згідно з якою першим його носієм був нащадок двох шляхетських родів, один з яких мав герб "Порай" (на червоному тлі срібна троянда), а другий - герб "Кроє" (три срібні лемеші на червоному тлі).

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України