Місцезнаходження:   ГоловнаВолиньЖитомир

Житомир

ЖитомирПерші літописні звістки про це місто датуються лише 1240 роком, однак, судячи з усього, Житомир виник ще за доби Київської держави. Зокрема, у народі побутувала легенда про те, що засновником міста був у IX столітті дружинник князя Аскольда Житомир, який після вбивства Аскольда та Діра воїнами Олега Віщого втік до Волинської землі й побудував над річкою Тетеревом нове городище, яке назвав своїм ім'ям.

У XIV столітті литовський великокняжий уряд зробив Житомир центром староства, однак уже у 1390-х роках скасував цей статус. Вважається, що саме тоді місту вперше було надано магдебурзьке право та герб із зображенням традиційного давньоукраїнського символу фортеці - замку з трьома вежами та брамою. Про це, зокрема, йшлося в історичній довідці кінця XVIII століття: "1399 року татарський хан Єдигей, розбивши Вітовта біля річки Ворскли, поруйнував Житомир та інші міста до самого Луцька. Близько того часу литовські князі надали Житомиру герб". Згодом, 1444 року, великий князь підтвердив користування житомирських міщан магдебурзьким правом.

Після утворення Київського воєводства Житомир було проголошено одним з його повітів. З 1668 року, коли Київ було остаточно приєднано до Московської держави, до Житомира було перенесено воєводські установи. На той час місто було власністю магнатів Іллінських. Внаслідок другого поділу Речі Посполитої територію Житомирського повіту було зараховано до Ізяславського (невдовзі перейменованого на Волинське) намісництва Російської імперії.

22 січня 1796 року було затверджено новий герб Житомира, у якому повторювалася його відзнака кінця XIV століття: "У верхній частині щита герб Новоград-Волинський. У нижній на блакитному тлі відчинена брама з трьома вежами на ній. Сей герб здавна наданий сьому місту князями литовськими на знак звільнення його з-під влади старостинської".

Пізніше, 24 червня 1804 року, Житомир було проголошено губернським містом Волині, але на символіці його герба це ніяк не позначилося, і у верхній частині житомирської відзнаки й надалі малювався герб колишньої столиці неіснуючого вже Волинського намісництва. Лише у 1863 році барон Кене переробив композицію житомирського герба, замінивши намісницький герб у верхній частині щита на губернський у вільному куті, а також додавши прикрасу у вигляді золотої кам'яної корони з трьома зубцями (емблеми губернського міста) й двох колосків, з'єднаних Андріївською стрічкою. До "Повного зібрання законів Російської імперії" проект Кене, щоправда, не увійшов.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України