Місцезнаходження:   ГоловнаВолиньРівне

Рівне

РівнеНайдавніша згадка про це місто над річкою Устею датується 1282 роком. На той час Рівне входило до складу Галицько-Володимирської княжої держави. Пізніше, за доби литовського панування, місто, що тоді ще було невеликим містечком, стало власністю шляхтича Дичка, від якого у 1461 році перейшло до князів Несвіцьких. Наприкінці XV століття Рівне одержало великокняжий привілей на магдебурзьке право та герб із зображенням мурованої вежі з трьома брамами. Судячи з усього, емблема цього герба відтворювала давнє повір'я про те, що до Рівного можна в'їхати трьома шляхами - Дубнівським, Острозьким та Клеванським.

З 1518 року власниками Рівного стали князі Острозькі, а у XVII столітті - Конєцьпольські. До зображення вежі з трьома брамами на гербі міста тоді додався малюнок підкови з хрестом угорі - родовий герб Конєцьпольських "Побут". Але уже у XVIII столітті Рівне знову змінило власників - містом заволоділи князі Любомирські.

Після другого поділу Речі Посполитої місто стало центром повіту Волинського намісництва. У 1796 році російський імператорський уряд підтвердив старовинний герб Рівного. Його новий опис виглядав так: "У верхній частині щита герб Новоград-Волинський. У нижній на блакитному тлі зображено у трьох з'єднаних срібних вежах три брами, на знак в'їзду до того міста з трьох боків. Такий герб здавна вживався". Герб Рівного є цікавим поєднанням традиційного ранньогеральдичного сюжету - зображення вежі - з алегоричним мотивом особливої прикмети даного міста.

1857 року згадуваний уже герольдмейстер Б.Кене переглянув герб Рівного і вніс деякі зміни до його композиції. Частина цих змін мала суто формальний характер - так, застарілий герб Волинського намісництва у верхній частині щита Кене замінив на герб Волинської губернії у вільному куті, до щита було додано стандартне обрамлення у вигляді срібної тризубчастої кам'яної корони та двох золотих колосків, з'єднаних Олександрівською стрічкою. Обриси головної фігури герба також було змінено - замість трьох з'єднаних веж із трьома оберненими у різні боки брамами Кене зобразив у своєму проекті фортечний мур із однією вежею та трьома брамами, оберненими просто на глядача. Внаслідок такого редагування герб повністю втрачав свій давній зміст, пов'язаний із зазначеним вище повір'ям.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України