Місцезнаходження:   ГоловнаВолиньКовель

Ковель

КовельУперше в документальних джерелах Ковель згадується у 1310 році як невелике волинське село. У середині XIV століття великий князь литовський Гедимин віддав це село у володіння одному з своїх родичів - князеві Сангушку. Пізніше, 1518 року, Ковелю було надано міський статус та магдебурзьке право. Вірогідно, що тоді ж місто одержало й герб із зображенням держави з хрестом та річки, що тече.

У 1543 році Ковель, що тоді вже був досить значним містом, викупила у Сангушків польська королева Бона Сфорца, однак уже через два десятиліття його власником став московський боярин князь Андрій Курдський, який перейшов у литовське підданство. Власницьким містом Ковель залишався до 28 листопада 1611 року, коли король Сигізмунд III поновив своїм привілеєм користування ковельських міщан магдебурзьким правом.

Протягом XVII-XVIII століть Ковель, як і раніше, вживав у своєму діловодстві герб із малюнком держави та річки. Зображення цього герба, супроводжуване написом: "Sigillum consulare civitatis Covel", збереглося на печатках міста.

Після третього поділу Речі Посполитої Герольдія надіслала до Ковеля запит про наявність у міста герба. У відповідь міська влада надіслала опис та малюнок відзнаки з зображенням держави та річки, запропонувавши використати його у новому гербі міста. Однак Герольдія відхилила цю пропозицію.

Ще однією спробою відродити цей досить абстрактний символ став проект герба Ковеля, виготовлений у 1840 році волинським губернським землеміром: "Земна куля з хрестом і унизу річка". Але й ця спроба остаточних наслідків не дала.

20 липня 1852 року новий ковельський герб нарешті було узаконено. Але його символіка повністю відрізнялася від емблеми часів польського панування. Нова відзнака мала яскравий "промовистий" зміст: "Щит герба розділено на дві рівні частини: у верхній зображений герб Волинський, а у нижній, червоній, срібна підкова, обернена шипами донизу й супроводжувана трьома хрестами. Герб увінчано міською короною".

1863 року герольдмейстер Б.Кене замінив у цьому гербі застарілу емблему Новограда-Волинського у верхній частині щита на герб Волинської губернії у вільному куті, а також додав до щита срібну тризубчасту кам'яну корону та два золоті колоски, з'єднані Олександрівською стрічкою.

Цікавим є те, що за особливостями підбору емблематики та композиції новий "промовистий" ковельський герб було виконано цілком у дусі гербівництва Речі Посполитої ранньогеральдичного періоду.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України