Місцезнаходження:   ГоловнаТавріяСімферополь

Сімферополь

СімферопольПерша згадка про герб міста, розбудованого на місці татарського поселення Акмечеть, відомого з початку XVI століття, міститься саме у проекті нового адміністративного устрою Таврійської області, поданому князем Потьомкіним на ім'я імператриці Катерини II 7 лютого 1784 року. У проекті зазначалося: "Сімферопольська округа. У ній має бути побудоване місто Сімферополь. Се найменування означає - місто користі, а тому герб його - вулик із бджолами, що має вгорі напис: корисне". Проект герба, поданий Потьомкіним, був "промовистим", тобто відбивав назву міста (запропонована вченим Є.Булгарісом назва "Сімферополь" перекладалася з давньогрецької мови як "місто користі"). Жодної звістки про затвердження цього герба й жодного його зображення до наших днів не збереглося. Роль герба Сімферополя наприкінці XVIII та на початку XIX століття автоматично виконував згадуваний уже герб Таврійської області, узаконений 8 березня 1784 року.

У середині XIX століття було складено проект нового герба на той час уже губернського міста (наймовірніше його було розроблено в урядових установах Таврійської губернії). 1844 року цей герб було затверджено з додатком такого опису: "У щиті, розділеному на дві частини, у верхній - на блакитному тлі золотий хрест, у нижній - на золотому тлі Чатирдаг, найвища з Кримських гір".

Як одразу можна побачити, у гербі Сімферополя домінують основні кольори давнішого герба регіону - блакитний та золотий. З одного боку, якщо ці барви символізували у емблемі Таврії 1784 року християнську Київську державу, то у гербі Сімферополя вони могли виступати як алегорія столиці краю, який став для Русі джерелом хрещення. З іншого боку, автор міг бути знайомим з характерними рисами вже існуючих міських гербів українських губерній і використати сполучення цих барв суто за традицією.

Верхню частину герба Сімферополя було, очевидно, запозичено з герба Таврії 1784 року; в описі нижньої частини автор припустився помилки, оскільки найвищою з Кримських гір насправді є Роман-Кош. Однак серед тієї частини Кримського гірського пасма, яка лежить найближче до Сімферополя, Чатирдаг справді є найвищим масивом.

Герб Сімферополя - цікавий та красномовний приклад збереження давніх кольорових геральдичних традицій у міській символіці українських губерній XIX століття.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України