Місцезнаходження:   ГоловнаТавріяОлешки

Олешки

ОлешкиПерша згадка про Олешки у київських літописах припадає на 1084 рік. На той час це був важливий посередницький пункт у торговельних зносинах Русі та Візантії. До XIII століття місто було одним з найрозвинутіших осередків торгівлі у Київській державі, але згодом, після монголо-татарської навали, за словами Д.Яворницького, "Олешки наче зникають зовсім". Нові згадки про місто належать уже до доби Кримського ханства, до початку XVIII століття. Саме тоді в околицях міста виникла Олешківська Січ, заснована запорозькими козаками після зруйнування російськими військами Кам'янської Січі.

Коли на землях ханства було утворено Таврійську область, пізніше перейменовану на губернію, Олешки стали центром одного з її повітів - Дніпровського. 1844 року для нього було затверджено герб, у якому антична міфологічна символіка поєднувалася з офіційно-державною емблематикою: "На червоному тлі емблематичне зображення ріки, що несе золотий державний скіпетр, на знак того, що ріка Дніпро несе достаток і багатство цьому повіту під доброчинним захистом Російської держави".

Як зауважував П.Вінклер, "емблематичне зображення ріки" на цьому гербі мало згідно з античними мистецькими канонами вигляд постаті річкового бога -"старця з довгим волоссям та густою бородою, увінчаного очеретяним вінком, що лежить серед комишів і спирається на урну, з якої тече вода".

У другій половині XIX століття Б.Кене визнав необхідною зміну символіки герба, оскільки, на його думку, вживання у ньому міфологічної символіки було порушенням геральдичних настанов. Однак за життя Кене цей задум не було реалізовано, і Олешки отримали новий герб лише 1893 року. Нова відзнака відкрито характеризувала місто як колишній осередок запорозького козацтва: "На блакитному щиті срібна запорозька галера зі згорнутими вітрилами, а у вільному куті щита герб Таврійської губернії. Щит увінчано срібною кам'яною короною з трьома зубцями й обрамлено двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою".

Цікавим також є те, що зображення запорозької галери на цьому гербі його автори скопіювали з відомої гравюри 1622 року "Здобуття Кафи", вміщеної у виданні поеми Касіяна Саковича "Вірші на жалісний погріб зацного рицаря Петра Конашевича Сагайдачного".

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України