Місцезнаходження:   ГоловнаТавріяКерч

Керч

КерчОдне з найдавніших міст Криму і України в цілому - Керч має складну й насичену подіями історію, з якою пов'язана й символіка його герба.

З VI століття до Христа історичні джерела відзначають на місці сучасної Керчі один з найвизначніших грецьких полісів Криму - Пантикапей, який тривалий час карбував свою монету.

Найдавніші срібні монети Пантикапею мали викарбуване зображення лев'ячої голови. У IV столітті до Христа нова царська династія замінила цей малюнок на інші символи. На аверсі монет тепер карбувалася "промовиста" емблема - голова бога скотарства Пана, ім'я якого перегукувалося з назвою міста. Реверс монети прикрашало зображення Грифона з лев'ячою головою, під ногами якого - хлібний колосок. Існував також ще один різновид пантикапейських срібних монет - із малюнком Нептунового тризуба та грецьким написом "ПАNТІКА".

За часів Київської держави місто на місці колишнього Пантикапею належало до Тмутороканського князівства й мало назву Корчів (така назва збереглася на відомому Тмутороканському камені XI століття). За доби Кримського ханства Керч була визначною фортецею на крайньому сході півострова (на карті Боплана її означено як велике "турецьке місто").

Після приєднання Криму до Російської імперії Керч дістала урядовий статус фортеці, підвищеної у XIX столітті до "градоначальства". 6 серпня 1845 року, водночас із відзнаками деяких міст Херсонщини, фортеця дістала герб із такою символікою: "На золотому тлі чорний грифон, що скаче, - герб квітучої колись столиці царів боспорських Пантикапеї, на місці якої засновано Керч; унизу ключ на знак входу з Чорного моря до Азовського. Герб угорі прикрашено короною".

Очевидно, зображення грифона - "герба столиці царів боспорських" - геральдисти запозичили з пантикапейських монет IV століття до Христа. Однак насправді невідомо, чи був цей символ емблемою полісу (відзнаки міст звичайно карбувалися на аверсах грецьких монет, а аверс пантикапейських монет цієї доби прикрашав "промовистий" малюнок голови Пана). Незважаючи на це, керченський герб 1845 року слід вважати вдалою алегорією приморського міста-фортеці, оскільки грифон виступає у геральдичній теорії як символ могуття та відваги, а також влади над морем.

Барву ключа в описі герба не зазначено, але Р.Климкевич відзначав, що ця фігура мусила мати блакитний колір. Отже, герб Керчі також має у собі сполучення традиційних українських геральдичних барв, поширених у міській символіці Таврійської губернії першої половини XIX століття.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України