Місцезнаходження:   ГоловнаСлобожанщинаОхтирка

Охтирка

ОхтиркаЗгідно з даними описів Харківщини кінця XVIII століття, полкове місто Охтирка було засноване, як і численні інші міста Слобожанщини, у 1650-х роках. Опис тогочасного охтирського полкового прапора дає нам певне уявлення про козацьку символіку міста XVII століття: на білому полотнищі - розіп'ятий на блакитному, оточеному золотим сяйвом, хресті святий апостол Андрій Первозванний, що, очевидно, вважався покровителем полку.

У XVIII столітті на прапорі Охтирського полку з'явилися інші емблеми: на білому полотнищі - зелений андріївський косий хрест, посередині якого обрамлений лавровими гілками герб Російської імперії.

1734 року згадуваний уже герольдмейстер И.Бекенштейн запропонував такі проекти емблем для охтирських полкових прапорів: на срібному тлі кінний рейтар між двома горами; на чорному тлі золотий хрест із перекинутим срібним півмісяцем; на блакитному тлі срібний півмісяць, пробитий золотою шаблею; на золотому тлі чорний кінь, що біжить; на золотому тлі козак зі списом, що веде за повід коня.

Жоден із запропонованих Бекенштейном проектів, як і в попередніх випадках, не було узаконено, і через те дещо пізніше, у 1776 році, історик М.Щербатов створив свій проект герба для Охтирського полку, описавши його так: "На блакитному тлі золотий хрест із золотим сяйвом угорі, що показує славу сього міста через велике число прочан, що наїжджають туди". Постійне "велике число прочан" в Охтирці було пов'язане зі славнозвісною церквою Охтирської Богородиці, яку опис Харківського намісництва 1785 року репрезентував так: "Церква парафіяльна, Покровська, до якої сходиться багато прочан задля поклоніння перед образом Охтирської Богородиці. У сій церкві є іконостас та новозбудована кам'яна дзвіниця. Церква за рідкістю своєю у сім краю гідна уваги".

Перший проект міського герба Охтирки, складений одразу після утворення Харківського намісництва у Герольдії, являв собою малюнок татарина з хрестом у руці й мав зв'язок із переказами про заснування міста: "Вийшов з татар чоловік на ім'я Охтир-мурза, охрестився й на цьому місці оселився, через що й прозвали те місце Охтиркою". Проект не дістав схвалення, і під час остаточного узаконення охтирського герба 21 вересня 1781 року було вирішено повернутися до варіанту, запропонованого Щербатовим (і оформленому, до речі, в українських кольорових традиціях): "На блакитному тлі золотий хрест із сяйвом зверху, на знак слави сього міста через велике число прочан, що наїжджають туди. Старий герб".

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України