Місцезнаходження:   ГоловнаСлобожанщинаІзюм

Ізюм

ІзюмМісто над річкою Сіверський Дінець було засноване харківським полковником Григорієм Донцем у 1681 році на місці давнішого татарського поселення Ізюм-Сакма. "Було се місто головною перепоною, що захищала слобідські полки від татарських нападів", — відзначав опис Харківського намісництва 1785 року.

Найдавнішою геральдичною відзнакою Ізюму слід вважати зображення на ізюмському полковому прапорі кінця XVII століття, опис якого зберігся до наших днів. На цьому прапорі містилася така емблема: на малиновому тлі - золотий хрест, обтяжений образом Нерукотворного Спасу.

Пізніше, у 1734 році, герольдмейстер И.Бекенштейн запропонував для прапорів Ізюмського полку такі проекти геральдичних емблем: "На знак імені цього міста можна вжити у гербі виноградні грона або козака, що однією рукою на плечі шаблю, а другою виноградне гроно тримає". Проекти Бекенштейна затвердження не дістали, але "промовистий" геральдичний мотив згодом, у 1776 році, був повторений в ескізі Ізюмського герба, виконаному М.Щербатовим. До цього ескізу Щербатов додав пояснення: "Три виноградні грона показують саме ім'я сього міста й те, що плід сей в околицях сього міста родить".

У проекті, створеному у Герольдії 1780 року, також було повторено "виноградний" сюжет, витлумачений так: "Після заселення сього місця стали туди виїжджати з кримського краю греки й татари з фруктами, привозний додому виноград, або по-тамтешньому ізюм. На знак сього місто було названо за звичкою Ізюмом".

Остаточна редакція ізюмського герба, узаконена 21 вересня 1781 року, являла собою підтвердження проекту, запозиченого з гербівника М.Щербатова: "На золотому тлі три виноградні грона з плодами, на знак самого наймення сього міста й того, що плід сей в околицях сього міста добре родить".

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України