Місцезнаходження:   ГоловнаРозточчя і БойківщинаЖовква

Жовква

ЖовкваМісто Жовква на межі Розточчя та Надбужанщини відоме ще з 1368 року як маєтність шляхтича Древенти, яка мала тоді назву Винники. З 1560 року власником Винників став белзький воєвода Жолкєвський. На початку XVII століття його нащадок, коронний польський гетьман Станіслав Жолкєвський, розбудував місто й перейменував його на Жовкву, а 1603 року з дозволу короля Сигізмунда III надав Жовкві магдебурзьке право. На жаль, герб, наданий тоді місту, до нашого часу не дійшов, але доцільним є припустити, що цим гербом була родова відзнака Жолкєвських "Любич": "На блакитному тлі срібна перекинута підкова, увінчана й супроводжувана всередині двома золотими лицарськими хрестами".

У середині XVII століття Жовква перейшла у власність Собєських. Король Ян Собєський надав місту новий герб із зображенням своєї дещо видозміненої родової відзнаки - шляхетського герба "Яніна": на червоному тлі - срібний щит, увінчаний золотою королівською короною.

Нарешті, у XVIII столітті нові власники міста князі Радзівілли додали до герба Жовкви свою родову емблему - "Тромби": на срібному тлі - три чорні сурми. У XVI столітті княжий герб Радзівіллів дещо ускладнився: щиток із емблемою "Тромби" почав малюватися на грудях чорного орла, увінчаного князівською короною. Ця зміна також знайшла своє відображення у міській емблемі Жовкви.

Після 1772 року австрійська влада проголосила Жовкву одним з округових міст "королівства Галіції". Пізніше для міста було затверджено герб, у якому повторювалася остання геральдична відзнака доби Речі Посполитої: у першій частині розколеного щита половина герба Радзівіллів - на золотому тлі вилітаючий чорний орел, увінчаний князівською короною, на грудях якого срібний щиток із трьома чорними сурмами; у другій частина герба Собєських - половина срібного щита, увінчаного золотою королівською короною, на червоному тлі. Щитотримачем біля герба Жовкви було зроблено постать легендарного покровителя міста - святого великомученика Лавріна з залізним рожном у руці. Ось як описав цей досить складний герб відомий австрійський геральдист Г.Г.Штрель: "Жовква, де є могили роду Собєських, вживає розколений щит із частинами гербів Радзівіллів (польський герб "Тромби", три сурми) та Собєських. Над щитом - постать св.Лавріна".

Copyright © 2011 Герби міст України