Місцезнаходження:   ГоловнаРозточчя і БойківщинаВеликі Мости

Великі Мости

Великі МостиЦе місто в Белзькій землі, над річкою Ратою, вперше згадується у військовому донесенні 1472 року. Уже тоді це було досить значне за розміром поселення. Протягом першої половини XVI століття Мости (саме таку назву мало тоді містечко) зазнали дальшого розвитку, і вже 23 липня 1549 року на прохання белзького старости Станіслава Тенчинського король Сигізмунд II Август надав Мостам магдебурзьке право, перейменувавши їх на Августів. Війтом міста було призначено Андрія Рокицького. Тоді ж Августів дістав герб із зображенням бойової сокири (родового герба Тенчинських "Топор"), увінчаного двічі перехрещеним наконечником стріли - емблемою, яка дещо нагадувала шляхетський герб "Лис", однак була пов'язана, скоріш за все, з міщанською символікою. Зображення цього герба з королівським вензелем над щитом збереглося на печатці міста, датованій 1566 роком.

Деякі дослідники висловлюють думку, посилаючись на печатку "міста Августова" 1667 року з зображенням щитка з вензелем короля Сигізмунда Августа, увінчаним короною, що у XVII столітті Великі Мости змінили свою символіку. Однак ця печатка, судячи з усього, належала не Великим Мостам, а місту Августову на Білосточчині (це підкреслювали, зокрема, польські гербознавці В.Віттиг та М.Гумовський).

За доби австрійського панування герб Великих Мостів (місто тоді вже повернуло собі свою історичну назву, хоча паралельно вживалася й назва Августів) 1549 року залишився незмінним. Відоме його зображення, супроводжуване написом "Sigillum opidi Augustoviens", на печатці 1860 року, а також опис у реєстрі Ф.Ковалишина: на червоному тлі - срібна бойова сокира (герб "Топор"), над якою двічі перехрещений наконечник стріли (на думку Ф.Ковалишина - герб "Лис").

Copyright © 2011 Герби міст України