Місцезнаходження:   ГоловнаПрикарпаттяСтрий

Стрий

СтрийЗа тематикою та змістом своєї символіки давній герб Стрия є одним з найоригінальніших у міській геральдиці не лише Прикарпаття, а й України взагалі.

Вперше місто Стрий згадується у документах під 1385 роком. За часів польського панування воно належало до Перемиської землі Руського воєводства. Магдебурзьке право Стрий одержав у 1431 році від Володислава Ягайла. Напевно, саме тоді для міста було узаконено герб із зображенням ченця-пілігрима з патерицею у руці, яке згодом стало незмінним атрибутом усіх адміністративних відзнак Стрия.

Найдавніший відомий нині малюнок стрийського герба датований 1574 роком. Це - емблема на магістратській печатці міста, на якій, як зазначав Г.Г.Штрель, постать ченця було зображено просто оберненою, з патерицею та чотками в руках, її супроводжував напис: "Sigillum civitatis Striens. 1574".

На міських печатках Стрия ХVІІ-ХVIII століть емблема була дещо складнішою. Поряд із постаттю пілігрима з патерицею та клунком на плечі, тепер уже оберненою праворуч, малювалися дерево, замок із двома вежами та якір із ланцюгом, який, очевидно, символізував річку Стрий. Іншим був і напис на цих печатках: "Sigillum magistratus reg. civitatis Stry".

Після переходу Західної України під австрійську владу місто було проголошено центром округи. 12 листопада 1844 року для нього було затверджено герб, складений на основі стрийських відзнак доби польського панування: "У щиті, розколеному блакитною та червоною барвами, чернець із патерицею та чотками, який іде по зеленій землі".

На початку XX століття характер малюнка герба зазнав незначних змін: на голові в ченця з'явився клобук із широкими крисами, а на його одежі - мушлі, неодмінний атрибут пілігрима.

Поява цього оригінального символу на гербі Стрия зумовлена цікавою історичною особливістю цього міста. Ще з середньовічної доби широкого розголосу між людом набули звістки про цілющі властивості мінеральних джерел Стрийщини (зокрема,відомих моршинських джерел). Оголошені згодом церквою святими, ці джерела тривалий час були місцем паломництва великого числа прочан. Очевидно, саме ця риса минулого стрийських околиць стала причиною затвердження для міста відзнаки з зображенням мандрівного ченця-прочанина.

Copyright © 2011 Герби міст України