Місцезнаходження:   ГоловнаПрикарпаттяБолехів

Болехів

БолехівВважається, що місто Болехів виникло ще за доби Галицько-Володимирської держави, однак найдавніші документальні згадки про нього збереглися лише з 1371 року. Протягом XV-XVI століть Болехів зазнав певного розвитку як визначний центр поширеного тоді, як уже зазначалося, на Долинщині промислу - солеваріння.

Як і інші невеликі міста й містечка Прикарпаття, за часів польського панування Болехів багато разів змінював власників: так, у XVI-XVIII століттях ним володіли Ходорівські, Гедзінські, Любомирські, Понятовські, Потоцькі та інші шляхетські й магнатські роди. 1603 року Сигізмунд III надав Болехову магдебурзьке право та герб, який складався з двох шляхетських відзнак: герба Гедзінських "Правдзіц" (на блакитному тлі червоний фортечний мур, за яким золотий лев, що тримає в лапах кільце: цей варіант герба мав ще назву "Пельгржим", на відміну від властивого "Правдзіца", тло якого було срібним, а лев малювався оберненим у лівий геральдичний бік, тоді як у гербі Болехова він незмінне був обернений праворуч; крім того, у властивому "Правдзіці" на хвості лева також малювалися два кільця) та герба "Рох Третій" (на червоному тлі три срібні бруски, увінчані лілією). З галицької шляхти до герба "Рох Третій" було приписано лише рід Карчів, отже, очевидно, ця шляхетська родина також мала відношення до історії Болехова. Існує й інше трактування: три бруски в гербі Болехова є родовим гербом Ходорівських "Корчак", до якого лілію додано суто як абстрактно-геральдичний символ цноти.

У XVIII столітті нові власники міста графи Потоцькі зробили спробу змінити символіку герба: тепер емблема Болехова являла собою родовий знак Потоцьких "Пилява" (срібний семикутний хрест на блакитному тлі), супроводжуваний вгорі трьома грудками (топками) солі. Однак пізніше австрійська влада, визначивши Болехів як заштатне місто Долинського повіту, повернулася до герба 1603 року, який Ф.Ковалишин описав так: щит розколений, у першій його частині на блакитному тлі червоний фортечний мур, за яким золотий лев, що тримає в передніх лапах золоте кільце, у другій - на червоному тлі три срібні бруски, над якими срібна квітка лілії.

Copyright © 2011 Герби міст України