Місцезнаходження:   ГоловнаПравобережжяЗвенигородка

Звенигородка

ЗвенигородкаПерші документальні згадки про місто Звенигородку датуються XVI століттям, однак, судячи з усього, місто виникло значно давніше. За народною легендою, воно отримало свою назву від гори Звенигори, на якій було споруджено дзвіницю для попередження народу про ворожі напади.

Очевидно, уже у XIII або XIV столітті у Звенигородці існував замок, який пізніше, за доби Великого князівства Литовського (можливо, внаслідок татарських нападів), зазнав руйнувань. 1545 року замок було відновлено. Мотив замку, згодом відбився у символіці герба міста. Після Люблінської унії 1569 року Звенигородка увійшла до складу Брацлавського воєводства й деякий час була центром одного з його повітів.

1792 року останній польський король Станіслав-Август Понятовський надав Звенигородці привілей на магдебурзьке право та вживання у діловодстві герба, описаного у привілеї таким чином: "Даємо місту за герб гору кріпосну, парканом обставлену, після зруйнованого замку залишену, а на ній озброєного вояка, що палаш оголений у руках тримає, на пам'ять про колишній замок Звенигородський". Інший опис цього ж герба подав Л.Похилевич: "Герб, наданий місту за привілеєм 1792 року, заснований на переказах про Звенигору: гора, обгороджена частоколом, а на ній вояк із оголеним мечем в одній руці та щитом у другій. На щиті видно хрест". Тло герба, як підкреслював Р.Климкевич, було червоним.

Після приєднання Правобережжя до Російської імперії Звенигородка стала повітовим містом спочатку Вознесенського намісництва, а з 1798 року - Київської губернії. У її новому міському гербі, затвердженому 26 грудня 1852 року, також домінував мотив "замку", але замість дерев'яного укріплення на ньому фігурувало зображення мурованої твердині, змальованої, до речі, у вигляді традиційного українського геральдичного символу міста-фортеці - муру з трьома вежами. Офіційний опис герба був таким: "Щит герба розділено на дві рівні частини: у верхній зображено герб Київський, а у нижній, червоній, срібний зубчастий мур. Герб прикрашено міською короною".

У 1864 році герольдмейстер Б.Кене виготовив новий проект Звенигородської відзнаки, який відрізнявся від попереднього варіанту відзнаки тим, що герб Київської губернії містився не у верхній частині, а у вільному куті щита, однак до Повного зібрання законів Російської імперії цей проект не увійшов.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України