Місцезнаходження:   ГоловнаПравобережжяУмань

Умань

УманьПерші згадки про Умань датуються у джерелах 1616 роком. На той час територія, на якій було засновано місто, належала до земельних володінь брацлавського старости Калиновського. Протягом першої половини XVII століття Умань зазнала певного розвитку, а за доби Хмельниччини стала навіть одним з полкових міст Правобережної Гетьманщини, хоча й була пізніше понижена до статусу сотенного містечка Брацлавського полку.

З 1726 року містом заволоділи графи Потоцькі. Власниками Умані вони залишалися й після переходу Правобережжя до складу Російської імперії. Лише у 1832 році царський уряд відібрав у Потоцьких уманську маєтність і перетворив місто на військове поселення, підпорядковане безпосередньо імператорському військовому відомству.

6 серпня 1845 року шість українських міст, що мали статус військових поселень, одержали від уряду герби. Одним із цих міст була Умань, її герб мав досить складну й багатофігурну композицію: "У верхній половині щита, на золотому тлі, державний російський герб, а у нижній, розділеній на дві частини: у першій - на блакитному тлі український козак зі списом, у другій - на червоному тлі навхрест покладені уланський спис та коса, над ними уланська шапка, а унизу серп".

Верхня частина щита нагадувала про підпорядкування міста військовому відомству, нижня характеризувала Умань як колишнє полкове місто Гетьманщини (постать козака зі списом) та знову ж таки як військове поселення, мешканці якого повинні були поряд із хліборобськими заняттями постійно вправлятися у військовій справі (поєднання вояцьких та селянських атрибутів). Час виготовлення та особливості композиції герба дозволяють припустити, що його первісне було створено на місці і лише потім доопрацьовано Герольдією.

Варто підкреслити, що за своїм історичним змістом, зокрема, перегуком з реаліями доби Гетьманщини, уманський герб посідає особливе місце у ряді старовинних міських гербів Правобережжя.

Copyright © 2011 Герби міст України