Місцезнаходження:   ГоловнаПравобережжяЧеркаси

Черкаси

ЧеркасиВважається, що місто виникло у XIII столітті на місці придніпровського поселення вихідців з кавказького племені касогів (черкесів). Перші документальні відомості про Черкаси датовані, однак, лише 1394 роком. Наприкінці XV століття місто увійшло до Київського воєводства як центр староства (деякий час Черкаси навіть мали статус повітового міста). У середині XVI століття місце черкаського й канівського старости посідав князь Дмитро Вишневецький - один з перших гетьманів запорозького козацтва.

За часів Хмельниччини Черкаси стали полковим містом Правобережної Гетьманщини, однак згодом втратили цей статус, залишаючись, як і раніше, центром староства. 10 листопада 1791 року король Станіслав-Август Понятовський надав місту привілей на магдебурзьке право, до якого було додано опис міського герба: "Надаємо йому такий герб, який тут живописом зображено: серед поля воїн, у польський військовий мундир одягнений, що на коні скаче і в правиці списа тримає, до перемоги над ворогом готовий". Це зображення, очевидно, характеризувало Черкаси як прикордонне місто.

Після переходу Правобережжя до володінь Російської імперії Черкаси увійшли як повітове місто до меж спочатку Вознесенського намісництва, а пізніше - Київської губернії. У 1839 році Герольдія розпочала роботу по створенню герба для міста, однак лише чотирма роками пізніше їй вдалося одержати від київського чиновника Пантелеймона Куліша (згодом славетного українського письменника та історика) копію королівського привілею 1791 року.

Первісний проект черкаського герба, виконаний у Герольдії у 1851 році, мав такий вигляд: у верхній частиш щита - герб Київської губернії, у нижній - міський герб 1791 року з зображенням польського вершника зі списом на срібному тлі. Однак невдовзі (очевидно, з цензурних причин) постать польського воїна було вилучено з проекту, і остаточний варіант герба,затверджений 26 грудня 1852 року, дістав такий опис: "Щит герба розділено на дві рівні частини: у верхній зображено герб Київський, а у нижній, червоній, срібний кінь, що скаче. Герб прикрашено міською короною".

Незважаючи на те, що внаслідок вилучення з малюнку зображення польського воїна черкаська відзнака втратила свій попередній алегоричний зміст, новий герб міста не можна вважати невдалим. Зокрема, Р.Климкевич називав коня як геральдичну емблему сили, сміливості та волі символом, "підхожим для міста з такою буйною минувшиною".

1864 року барон Кене, вважаючи фігуру коня непридатною для герба Черкас, оскільки "коні вже є у гербах багатьох міст", запропонував свій проект відзнаки: на червоному тлі - срібна кінська голова, супроводжувана двома золотими підковами. Однак проект герольдмейстера схвалення Сенату не дістав, і пізніше, 5 липня 1878 року, Черкаси одержали новий герб, розроблений на основі емблеми 1852 року: "На червоному щиті срібний кінь із чорними очима та язиком. У вільному куті щита герб Київської губернії. Щит увінчано срібною міською короною з трьома зубцями й обрамлено двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою".

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України