Місцезнаходження:   ГоловнаПомор'яВознесенськ

Вознесенськ

ВознесенськМісто було засновано у 1795 році над річкою Богом (Південним Бугом), на землях колишньої Бугогардівської паланки, на місці запорозького зимівника Соколи. Одразу після свого виникнення місто стало центром нового Вознесенського намісництва, утвореного з правобережної частини Катеринославського. Щоправда, як зазначалося вище, уже наступного року поділ на намісництва було скасовано, і Вознесенськ було зараховано до складу Ольвіопольського повіту Новоросійської губернії як заштатне місто.

У 1817 році Вознесенськ став центром військових поселень Новоросії та місцевого уланського полку. Місто підпорядковувалося безпосередньо імператорському військовому відомству. Згідно з тогочасним законодавством, мешканці повинні були поєднувати господарську працю з військовим навчанням.

Саме на цих фактах переважно грунтувалася символіка міського герба Вознесенська, затвердженого 6 серпня 1845 року: "У верхній частині щита на золотому тлі державний російський герб, а в нижній, розколеній надвоє, на блакитному тлі сокіл, що ширяє над рікою Бугом, та на червоному тлі - атрибути військові та сільські: навхрест покладені спис та коса, над ними уланська шапка, а унизу серп".

Імператорський двоголовий орел у верхній частині щита був, за словами Р.Климкевича, "вислідом тогочасних адміністративних обставин", тобто ознакою підпорядкування міста військовому відомству. Щодо зображення сокола над річкою, то воно, без сумніву, відтворювало давню запорозьку назву поселення - Соколи. Ця історична деталь робить вознесенську відзнаку 1845 року цінною пам'яткою українського міського гербівництва середини XIX століття. Крім того, у гербі міста також наявна традиційна для геральдики України сполука блакитної та золотої барв (за даними, наведеними Р.Климкевичем, фігура сокола у гербі повинна була мати золоту барву).

Пізніше Вознесенськ було підпорядковано Херсонській губернії й знову понижено до заштатного статусу, однак на символіці його герба ця зміна не відбилася ніяк.

Copyright © 2011 Герби міст України