Місцезнаходження:   ГоловнаПомор'яОльвіополь

Ольвіополь

ОльвіопольПерша документальна згадка про це місто над Південним Бугом, нині відоме як Первомайськ Миколаївської області, датована 1676 роком. На той час в урочищі Орелі запорозькими козаками було засновано поселення, яке дістало назву Орлик, надану, очевидно, за назвою урочища. Пізніше, 1743 року, Орлик було перетворено на фортецю, а 1763 року він став містечком.

Після утворення Катеринославського намісництва Орлик під новою назвою Ольвіополь (на той час вважалося, що давньогрецький поліс Ольвія існував за античних часів саме на місці Орлика) став одним з його повітових міст, а 1795 року місто було приписано до Вознесенського намісництва як посад. Згодом, 1802 року, Ольвіополю знову було повернено повітовий статус, але вже у складі Миколаївської, а з 1803 року - Херсонської губернії. Нарешті, 1829 року місто було віднесено до розряду військових поселень і підпорядковано військовому відомству, якому Ольвіополь підлягав аж до 1860 року, коли його було зараховано до Єлисаветградського повіту як заштатне місто.

Герб Ольвіополя, затверджений 1845 року, за своєю композицією нагадував інші тогочасні відзнаки військових поселень Помор'я: "У верхній частині щита, на золотому тлі, державний російський герб, а у нижній, розколеній надвоє, у першій половині на блакитному тлі півмісяць, а у другій - на червоному тлі срібний одноголовий орел". Пізніше Б.Кене зробив спробу внести орла та півмісяць в одне червоне щитове поле, однак цей проект не дістав узаконення.

Герб Ольвіополя перш за все цікавий тим, що у його символіці містився "промовистий" елемент, який нагадував про давню, первісну назву фортеці - Орлик. Щодо зображення півмісяця, то воно, очевидно, натякало на те, що до 1783 року недалеко від Орлика проходив кордон між Російською імперією та васальними володіннями Османської імперії (як відомо, півмісяць є традиційною геральдичною алегорією мусульманства).

Copyright © 2011 Герби міст України