Місцезнаходження:   ГоловнаПомор'яОдеса

Одеса

ОдесаСтаровинний герб найбільшого з міст українського Помор'я - Одеси водночас є найдавнішим за часом свого виникнення та найпростішим за своєю композицією та геральдичним змістом.

Татарське поселення Качибей (Гаджибей) на місці сучасної Одеси вперше згадується у документальних джерелах під 1415 роком. Протягом XV-XVIII століть Гаджибей був визначним стратегічним турецько-татарським укріпленням на Чорному морі.

1789 року, під час російсько-турецьких воєн, Гаджибей було взято військами Російської імперії й зруйновано. За імператорським указом 1794 року на руїнах фортеці розпочалося будівництво нового портового міста, яке за тогочасною традицією вирішено було назвати Одесою за пропозицією імператорської Академії наук, на згадку про давньогрецький поліс Одесос, що, як тоді вважалося, існував на місці колишнього Гаджибею.

З 1796 року Одеса стала повітовим містом Новоросійської губернії. Невдовзі, 22 квітня 1798 року, для неї було затверджено міський герб із надзвичайно лаконічною символікою, яка характеризувала місто суто як морський порт: "У верхній, золотій, частині щита державний орел; у нижній, червоній, частині, срібний якір".

Зображення державного герба Російської імперії на той час (за доби царювання Павла І) було майже неодмінним атрибутом створених тоді нечисленних міських гербів і виступало у гербі Одеси, як і у відзнаках інших міст Помор'я, лише як "вислід тогочасних адміністративних обставин", за цитованими вже вище словами Р.Климкевича. Слід зауважити, що за часів царювання Павла І на грудях російського двоголового орла малювався щиток із вензелем імператора, обрамлений увінчаним короною хрестом мальтійського ордену (Павло І вважався великим магістром цього ордену). Саме такий зразок герба Російської імперії вміщено у верхній частині міської емблеми Одеси. Щодо нижньої частини щита герба, то вона, як уже наголошувалося, була чіткою та лаконічною алегорією портового міста.

Протягом 1805-1874 років Одеса була центром Новоросійського генерал-губернаторства, а пізніше стала повітовим містом Херсонської губернії з правом вільної торгівлі та статусом градоначальства. Усі ці адміністративні зміни ніяк не вплинули на символіку її герба, і Одеса протягом ХІХ-ХХ століть постійно вживала відзнаку редакції 1798 року, зображення якої, зокрема, збереглося на місцевих поштових марках початку XX століття.

Copyright © 2011 Герби міст України