Місцезнаходження:   ГоловнаПомор'яОчаків

Очаків

ОчаківЦе приморське місто-фортеця відоме в історії України своїм бурхливим воєнним минулим. На межі XIV-XV століть на місці сучасного Очакова великий князь литовський Вітовт заснував фортецю Дашів, яка, однак, проіснувала досить недовго. Уже 1492 року на місці Дашева було збудовано турецько-татарське укріплення Каракермен, перейменоване у XVII столітті на Ачикале (ця нова назва перекладалася українською мовою як "Прибережне місто"). В українській мовній традиції назва Ачикале невдовзі перетворилася на Очаків. Протягом XVI-XVII століть походи на Очаків неодноразово здійснювало запорозьке козацтво. Прикладами таких походів можуть бути облоги фортеці козацьким військом у 1663, 1688,1692 та 1694 роках.

У ході російсько-турецьких воєн кінця XVIII століття Очаків було взято військами Російської імперії 6 грудня 1788 року. За Яським миром 1791 року місто було приєднано до володінь імперії й приписано до Катеринославського, а з 1795 року - до Вознесенського намісництва. Остаточний статус Очакова як заштатного міста Одеського повіту Херсонської губернії було визначено у 1803 році.

Питання про надання Очакову герба першим поставив у 1872 році герольдмейстер Кене. Запропонований ним проект відзнаки, невдовзі схвалений Сенатом, репрезентував місто як давню приморську фортецю й відтворював у алегоричних емблемах воєнні події кінця XVIII століття: "На червоному тлі, на блакитному хвилястому підніжжі, золота кругла зубчаста вежа, супроводжувана праворуч золотим руським хрестом і ліворуч - таким самим перекинутим півмісяцем. У вільному куті щита герб Херсонської губернії. Щит увінчано червоною кам'яною короною з трьома зубцями й обрамлено двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою".

За своєю композицією герб Очакова є типовим для міської геральдики Російської імперії другої половини XIX століття: у ньому, зокрема, наявні такі характерні для неї елементи, як почесна (підніжжя) та супроводжуючі (хрест і півмісяць) фігури.

Copyright © 2011 Герби міст України