Місцезнаходження:   ГоловнаПомор'яНовогеоргіївськ

Новогеоргіївськ

НовогеоргіївськЦе наддніпрянське місто, яке у 1959 році внаслідок побудови Кременчуцького водосховища було перенесене на нове місце й назване Світловодськом, має давню й бурхливу історію. Перші згадки про нього датовані XII століттям, коли місто мало назву Крилів. За доби литовське-польського панування, у XVI столітті, воно після тривалого занепаду було відбудоване й стало важливою оборонною фортецею на південних межах Київського воєводства. 1616 року Крилів одержав від польського короля Сигізмунда III магдебурзьке право. У привілеї наводився також опис герба міста: "Щоб сам магістрат, як і міський суд, міг вживати знак на печатці до справ урядових і щоб особливим гербом могло місто пишатися, даємо йому за герб три карабіни, які тут намальовано". Зображення карабінів (гвинтівок), очевидно, репрезентувало місто як прикордонну фортецю.

За доби Хмельниччини Крилів увійшов до складу Чигиринського, а пізніше - Миргородського козацького полку. Після переходу міста до володінь Російської імперії його було приписано до Катеринославського, а згодом — до Вознесенського намісництва як посад, а з 1795 року - як повітове місто під назвою Новогеоргіївськ. Ще пізніше Новогеоргіївськ було зараховано до складу Херсонської губернії як центр повіту, а з 1821 року він потрапив до розряду військових поселень і став полковим містом орденського кірасирського полку.

Багато в чому нагадував герби тогочасних військових поселень і новий герб Новогеоргіївська, затверджений 6 серпня 1845 року. У його символіці "промовистий" елемент поєднувався з господарськими та військовими реаліями життя міста: "У верхній частині щита, на золотому тлі, державний російський герб, а у нижній, розколеній надвоє, у першій половині на блакитному тлі святий Великомученик і Звитяжець Юрій (Георгій), а у другій на срібному тлі золота кіраса та серп".

Згодом Новогеоргіївськ став заштатним містом Олександрійського повіту Херсонської губернії, однак ця зміна статусу не відбилася на символіці його герба. Окремі порушення геральдичних канонів у його композиції (наприклад, розміщення золотих фігур на срібному тлі) дозволяють припустити, що проект герба було виконано у місцевих урядових установах. Про це свідчить і зображення святого Юрія у лицарському обладунку західноєвропейського зразка, властиве традиційному іконопису України.

Copyright © 2011 Герби міст України