Місцезнаходження:   ГоловнаПомор'яМиколаїв

Миколаїв

МиколаївУрядовим розпорядженням, виданим у 1788 році, було наказано розпочати у гирлі річки Інгул будівництво нової великої корабельні. Наступного року поселення, яке виникло навколо корабельні, було названо містом Миколаєвом. Звичайно вважається, що цю назву було запропоновано князем Потьомкіним на пам'ять про те, що 6 грудня 1788 року, у день святого Миколи, війська Російської імперії взяли штурмом Очаківську фортецю, існує також інше тлумачення назви міста, пов'язане з християнським культом святителя Миколи Мирлікійського як охоронця та заступника мореплавців. Слід додати, що перший корабель, споруджений 1790 року на Миколаївській корабельні, так само мав назву "Святий Миколай".

Після перебування у складі Катеринославського, Вознесенського намісництв та Новоросійської губернії Миколаїв у 1802 році був проголошений губернським центром, однак уже наступного року поступився цим статусом Херсону. Місто одержало З жовтня 1803 року герб, емблеми якого мали "промовистий" характер, тобто виступали як іконографічні атрибути святого Миколи: "У щиті, розділеному від верхньої середини до нижніх кутів, на чорному тлі над срібним кадилом поставлений золотий хрест, оточений променями, а з боків - на блакитному тлі архирейська митра та на золотому тлі архирейський жезл".

"Промовистий" герб Миколаєва діяв без змін до початку геральдичних реформ барона Б.Кене. Переглянувши герб Миколаєва, цей геральдист визнав за потрібне змінити його, дещо доповнивши зміст відзнаки. Новий проект миколаївського герба, узаконений 16 березня 1883 року, містив у собі, як і попередня відзнака, "промовисті" елементи, однак у ній більший наголос робився на особливостях самого міста, перш за все - на його портовому статусі: "На блакитному щиті, на срібному хвилястому підніжжі, золотий корабель із чорними веслами, супроводжуваний у голові щита золотою архирейською митрою на двох таких самих, навхрест покладених, жезлах. У вільному куті щита герб Херсонської губернії. Щит увінчано срібною кам'яною короною з трьома зубцями й обрамлено двома золотими якорями, з'єднаними Олександрівською стрічкою".

Яскравою рисою старовинного герба Миколаєва є насамперед те, що в обох його редакціях виразно домінують національні українські геральдичні барви - блакитна та золота.

Copyright © 2011 Герби міст України