Місцезнаходження:   ГоловнаПомор'яЄлисаветград

Єлисаветград

Єлисаветград1752 року імператрицею Єлизаветою було видано указ про спорудження над річкою Інгулом нової оборонної фортеці. Розбудова цього укріплення, яке вирішено було назвати фортецею Святої Єлисавети, розпочалася у 1754 році. Десятьма роками пізніше, коли навколо укріплення вже існувала чимала слобода, фортецю Святої Єлисавети було зроблено центром окремого адміністративного регіону - Єлисаветинської провінції. Ще пізніше, з утворенням Катеринославського намісництва, Єлисаветинська провінція припинила своє існування, і фортецю разом зі слободою було перейменовано на місто Єлисаветград та зараховано як центр повіту до складу спочатку Катеринославського, а з 1795 року - Вознесенського намісництва. Згодом, після перебування у складі Новоросійської та Миколаївської губерній, Єлисаветград врешті став повітовим містом Херсонської губернії. У 1817 році він отримав від уряду статус військового поселення й залишався ним до середини XIX століття.

Герб Єлисаветграда було узаконено водночас із гербами інших міст військового відомства. Символіка його була цілком "промовистою": "У верхній частині щита, на золотому тлі, державний російський герб, а у нижній, на червоному тлі, земляне укріплення, усередині якого вензель імператриці Єлизавети Петрівни, а з боків його 1754 рік".

Незважаючи на пізніші зміни у статусі Єлисаветграда (після скасування військових поселень його знову було перетворено на повітове місто Херсонської губернії), герб міста залишався незмінним і надалі: так, його зображення на марках місцевої земської пошти межі ХІХ-ХХ століть повністю відповідало описові 1845 року. Щоправда, Б.Кене у 1858 році зробив спробу перенести герб Херсонської губернії до вільного куту щита, але цей проект зостався незатвердженим.

Copyright © 2011 Герби міст України