Місцезнаходження:   ГоловнаПомор'яБерислав

Берислав

БериславЩе на початку XV століття над Дніпром, на місці сучасного Берислава, було засновано литовське укріплення під назвою Вітовтова Митниця. Пізніше, коли фактично усе Помор'я опинилося під турецько-татарською владою, на місці колишньої Вітовтової Митниці з'явилася нова фортеця - Кизикермен (назва її перекладалася українською мовою як Дівоча фортеця). Неодноразово на Кизикермен здійснювало збройні походи запорозьке козацтво: так, у 1690 та 1693 роках українські козаки під проводом полковника Семена Палія з успіхом брали цю фортецю облогою.

В ході російсько-турецьких воєн кінця XVIII століття Кизикермен було взято військами Російської імперії (також за значною участю українського козацтва). На місці зруйнованої фортеці у 1784 році було закладено нове місто, яке дістало назву Берислав. 1803 року Берислав отримав від уряду статус заштатного міста Херсонського повіту однойменної губернії і зберігав його до початку XX століття.

До 1856 року питання про надання Бериславу герба Герольдією не розглядалося. Лише герольдмейстер Б.Кене, переглядаючи герби міст Херсонської губернії з метою оформити їх за новими геральдичними правилами, вперше звернув увагу на відсутність у міста гербової відзнаки. Б.Кене запропонував свій проект бериславської "промовистої" емблеми, яка повинна була відтворювати стару татарську назву укріплення - Дівоча фортеця: "На золотому щиті на чорній горі червона кругла вежа з золотими швами, на якій дівчина у блакитній одежі. У вільному куті щита герб Херсонської губернії. Щит увінчано червоною кам'яною короною з трьома зубцями й обрамлено двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою".

22 серпня 1858 року проект Кене було схвалено Сенатом, але до Повного зібрання законів Російської імперії він не увійшов і через те тривалий час залишався поза увагою дослідників геральдики. В той же час саме цей герб повинен викликати особливу цікавість у істориків, оскільки у його "промовистій" символіці міститься натяк на давню назву фортеці. Привертає увагу також використання у гербі традиційного українського сполучення блакитного та золотого геральдичних кольорів.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України