Місцезнаходження:   ГоловнаПоділляПроскурів

Проскурів

ПроскурівНині це місто є обласним центром Поділля й має назву Хмельницький. Перші відомості про нього як про фортецю Плоскирів, ім'я якої походило від назви місцевої річки Плоскої, датовані 1493 роком. Пізніше, 1550 року, король Сигізмунд III подарував Плоскирів тогочасному кам'янецькому старості Мацеєві Влодку. Невдовзі Плоскирівську фортецю було перебудовано, а 1578 року місто одержало від іншого польського короля - Стефана Баторія привілей на користування магдебурзьким правом. Тоді ж, судячи з усього, Плоскирову (тоді вже відомому під назвою Плоскурів) було надано герб із символікою, типовою для українських міст-фортець доби Речі Посполитої: на блакитному тлі - три покладені зіркою стріли.

Окремі дослідники вважали герб Плоскурова 1578 року видозміненим родовим гербом тогочасних власників міста Замойських, однак це припущення викликає значні сумніви, оскільки насправді відзнака цього магнатського роду, відома під назвою "Єліта", являла собою зображення трьох покладених зіркою списів, розміщених до того ж на червоному тлі, тоді як у плоскурівському гербі барвою щитового тла незмінне виступала блакитна.

Після другого поділу Речі Посполитої російський уряд, зарахувавши Проскурів (на той час місто мало у народному мовленні саме таку назву) до Подільського намісництва як повітове місто, підтвердив його давній герб. Про це підкреслювалося і в описі цього герба, вміщеному в імператорському указі 22 січня 1796 року: "У верхній частині герб Подільський. У нижній на блакитному тлі три стріли навхрест покладені: середня - вістрям донизу, а дві інші - догори. Вживання цього герба помітне в актах судових місць".

Переглядаючи згодом, у 1864 році, герб Проскурова, герольдмейстер Кене зберіг у його новому проекті попередню емблему: "На блакитному тлі дві навхрест покладені срібні стріли, на яких лежить така сама перекинута стріла. У вільному куті герб Подільської губернії. Щит увінчано срібною міською короною з трьома зубцями й обрамлено двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою".

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України