Місцезнаходження:   ГоловнаПоділляНова Ушиця

Нова Ушиця

Нова УшицяЦе місто над річкою Каліусом відоме ще з XV століття під назвою Літнівці. Першим його власником став у 1439 році шляхтич Сенько. Пізніше Літнівці опинилися у володіннях згадуваного уже магнатського роду Одровонжів. У 1540 році було визначено адміністративне підпорядкування містечка Барському староству.

Протягом XVI-XVIII століть Літнівці залишалися невеликим і досить незначним власницьким містечком. 1748 року за привілеєм короля Августа III йому було надано магдебурзьке право, однак герб, затверджений тоді для Літнівців, до нашого часу не дійшов. Не зазнало особливого розвитку містечко й після переходу Поділля до володінь Російської імперії, коли його було зараховано до Ушицького повіту Подільського намісництва.

Лише у другій чверті XIX століття адміністративний статус Літнівців зазнав змін. На межі XVIII-XIX століть місто Стара Ушиця, яке було з 1795 року центром Ушицького повіту, значно занепало, й у 1826 році повітові установи було перенесено до Літнівців, перейменованих тоді ж на Нову Ушицю. У 1830-х роках Герольдія розглянула декілька проектів міського герба Нової Ушиці. Один із цих проектів, поданий 27 січня 1838 року, було ухвалено. Він мав такий вигляд: "У верхній частині щита герб Подільський. У нижній, на рожевому тлі, лежать два снопи, над якими частина кам'яної будівлі, а вгорі напис: "1826 ГОДА". Се все означає утворення міста Нова Ушиця з села, мешканці якого й нині займаються головно хліборобством".

Переглядаючи у 1867 році герби подільських міст, Б.Кене визнав герб Нової Ушиці 1838 року таким, що не відповідає деяким настановам традиційної геральдики. За основу нового проекту він узяв емблему старовинного, відомого ще з другої половини XVII століття герба колишнього центру Ушицького повіту - містечка Старої Ушиці, додавши до нього герб Подільської губернії у вільному куті щита. В остаточній редакції проект герба, ухвалений Сенатом, виглядав так: "На срібному щиті шість чорних гір, що лежать укупі, середню з яких увінчано червоним хрестом. У вільному куті щита - герб Подільської губернії. Щит увінчано срібною кам'яною короною з трьома зубцями й обрамлено двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою".

Copyright © 2011 Герби міст України