Місцезнаходження:   ГоловнаПоділляБалта

Балта

БалтаМісто Балта виникло у XVI столітті як турецька фортеця над річкою Кодимою, на кордоні з польськими володіннями. Пізніше, 1690 року, на іншому березі Кодими князь Юзеф Любомирський також заснував фортецю, яка дістала назву Юзефгрод. 1776 року Юзефгрод одержав від короля Станіслава-Августа Понятовського магдебурзьке право та герб із зображенням літер "A.L." - ініціалів тогочасного власника міста Олександра Любомирського - на червоному тлі.

Після поділів Речі Посполитої, у 1793 році, уряд Російської імперії перейменував Юзефгрод на Єленськ і зарахував його до складу Вознесенського намісництва як повітове місто. 1797 року Єленськ було об'єднано з Балтою, приєднаною до Російської імперії внаслідок Яського договору 1791 року, й приписано до Подільської губернії.

Перша спроба Герольдії створити для Балти герб датується ще першою чвертю XIX століття. Виготовлений тоді проект мав такий опис: "Півполя ораного і півполя степового, а серединою поля ораного проходить кам'яний вал". Однак цей проект, який багато в чому суперечив вимогам традиційної геральдики, затверджений не був і швидко забувся.

Протягом XIX століття Балта зазнала розвитку як місто, відоме щорічними хлібними ярмарками. Саме цю рису міського побуту було покладено в основу символіки проекту балтянського герба, створеного у 1838 році, але затвердженого (з незначними змінами) лише 20 липня 1852 року: "Щит розділено на дві частини: у верхній герб Подільський, а у нижній, блакитній, золотий житній сніп із таким самим кадуцеєм. Герб увінчано міською короною".

Увагу привертають дві особливості цього герба - використання у ньому античного міфологічного символу торгівлі, що є одиничним у старій міській геральдиці Поділля, та оформлення відзнаки у традиційній українській блакитно-золотій кольоровій сполуці.

1864 року Б.Кене, переглянувши герб Балти, визнав його таким, що не відповідає настановам геральдики, через вживання у ньому міфологічного атрибуту, й запропонував новий проект, у якому, щоправда, було втілено ідею попередньої емблеми і навіть відтворено її кольорову гаму: "Щит розділений блакитними та золотими ромбами, в кожному з яких колосок перемінної барви. У вільному куті щита герб Подільської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома зубцями й обрамлений двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою".

Copyright © 2011 Герби міст України