Місцезнаходження:   ГоловнаЛівобережжяЗолотоноша

Золотоноша

ЗолотоношаНайдавніша документальна згадка про Золотоношу припадає на 1576 рік. На початку XVII століття це місто над однойменною річкою було вже досить визначною оселею, про що свідчить, зокрема, карта Боплана. На той час містом володів рід польських шляхтичів Олекшиців. Під 1627 роком у документах уже згадуються золотоніські шевський, кравецький та кушнірський цехи (саме цього року їх було звільнено від тяглових податків та шарварків), що дозволяє припустити те, що місто на той час уже мало магдебурзьке право. Вірогідно, що саме тоді виник і старовинний герб Золотоноші - поширене у міській геральдиці Речі Посполитої зображення лицарського хреста з сяйвом.

1635 року князь Ярема Вишневецький захопив Золотоношу та навколишні містечка Піщане й Домонтів, приєднавши їх до своїх володінь. Невдовзі після цієї події нові маєтності Вишневецького були закріплені під його владою королівським привілеєм. На жаль, оригінал цього привілею до нас не дійшов, але правдоподібним є те, що у ньому містився й опис підтвердженого королем золотоніського герба.

За доби Гетьманщини Золотоноша одержала статус сотенного міста Переяславського полку, який зберігала до 1782 року. Нині відомі зразки золотоніських сотенних печаток другої половини XVIII століття з зображенням оточеного сонячним сяйвом лицарського хреста, очевидно, запозиченим з міського герба першої половини XVII століття.

Після утворення Київського намісництва Золотоноша одержала від царського уряду повітовий статус та герб, у якому повторювалася сотенна відзнака міста: "На пурпуровому тлі золотий чотирикутний великий хрест із сяйвом".

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України