Місцезнаходження:   ГоловнаЛівобережжяПирятин

Пирятин

ПирятинГородище Пирятин над річкою Удаєм у Переяславській землі вперше згадує Лаврентіївський літопис під 1154 роком. Протягом XII-XIII століть це місто було визначним укріпленням у центральній частині князівства, але згодом зазнало занепаду. Відбудова давньої фортеці розпочалася, як і у випадку з Лубнами, лише наприкінці XVI століття, за часів Речі Посполитої. Заснувавши на руїнах давнього городища нову фортецю, князь Олександр Вишневецький назвав її на честь свого батька Михайловом, однак ця назва скоро поступилася місцем історичній українській - Пирятин. 1592 року Сигізмунд III надав Пирятиму привілей на користування магдебурзьким правом. За цим привілеєм місто отримувало герб із малюнком натягнутого лука зі стрілою. Ця емблема являла собою шляхетський герб "Лук", що був, як і "Погоня Польська", частиною герба князів Вишневецьких.

З 1648 року Пирятин став сотенним містом спочатку Кропивенського, а згодом - Лубенського полку, у складі якого й залишався до 1782 року. Герб міста за доби Гетьманщини змін не зазнав. Описи Київського намісництва XVIII століття зауважують, що печатки з гербом "Лук" збереглися на кріпостях, наданих міським пирятинським урядом місцевим шляхтичам Щербакам і датованих 26 квітня 1665 року та 19 березня 1692 року.

За часів Гетьманщини герб "Лук" вживало у своєму діловодстві також Пирятинське сотенне правління: відоме зображення цього герба з усіма атрибутами шляхетської геральдики (шоломом,клейнодом у вигляді трьох страусових пер, наметом з акантового листя) на його печатці 1747 року, а також на пізніших печатках.

Незмінним герб Пирятина залишився й після утворення Київського намісництва,у 1782 році, підтверджений імператорським указом: "На червоному тлі натягнутий золотий, зі стрілою, лук".

Герб Пирятина - єдиний у старовинній геральдиці Київського намісництва випадок збереження у міській емблемі частини шляхетської відзнаки власника міста без змін.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України