Місцезнаходження:   ГоловнаЛівобережжяКобеляки

Кобеляки

КобелякиУ 1647 році на місці невеликого села Кобеляки над Ворсклою було споруджено фортецю. Саме з цього року розпочалася історія нового українського міста. 1648 року, з початком Хмельниччини, Кобеляки стали сотенним містечком Полтавського полку, зберігаючи цей статус і надалі. Однак середина XVIII століття внесла у долю міста значні зміни. Після перетворення південних та центральних земель України на Новоросійську губернію у 1765 році Кобеляки було виокремлено зі складу Лівобережної Гетьманщини й зараховано до цієї губернії. Ще пізніше, 1784 року, місто відійшло до Катеринославського намісництва, а через три роки - до Київського як заштатне містечко. Лише 1803 року Кобеляки одержали остаточний статус повітового міста Полтавської губернії.

У другій чверті XIX століття Герольдія, дізнавшись, що повітове місто Полтавської губернії Кобеляки досі не має свого герба, сповістила про це полтавського губернатора, запропонувавши створити проекти цих гербів на місці, взявши до уваги "історичні про міста спогади або інші місцеві відомості". Губернатор відповів на цю пропозицію відмовою, наголосивши на тому, що названі міста не мають у своєму побуті та історії "особливих прикмет". Через те Герольдія, як і за часів "масової герботворчості", змушена була сама відшукувати ці "прикмети" й працювати над проектами.

Проект герба Кобеляк, складений 1842 року у Герольдії, нагадував, як і герб Полтави, про події Північної війни початку XVIII століття, також трактуючи їх під певним впливом офіційної ідеології: "Щит розділено на дві частини, верхня має золоте, а нижня - червоне тло. У першій частині зображений переможний лавровий вінець, а у другій - річка, що тече, та навхрест покладені рушниця та меч, на пам'ять про те, що 30 червня 1709 року при Дніпрі біля містечка Переволочне, у теперішньому Кобеляцькому повіті, шведський генерал Левенгавпт з усією армією склав зброю й без бою здався в полон". 7 березня того ж року герб дістав затвердження, але до Повного зібрання законів Російської імперії його занесено не було.

Згодом герольдмейстер Б.Кене, переглядаючи герб Кобеляк, визнав зображення у ньому рушниці як "знаряддя нової доби" порушенням геральдичних настанов і запропонував "зобразити у гербі, на пам'ять про перемогу над шведським генералом Левенгавптом, два навхрест покладені мечі й над ними лавровий вінок". Однак проект Кене затверджено не було, і Кобеляки й надалі продовжували вживати свій герб у редакції 1842 року.

Copyright © 2011 Герби міст України