Місцезнаходження:   ГоловнаЧернігівщинаПрилуки

Прилуки

ПрилукиУ "Повісті врем'яних літ" укріплене городище Прилуки над річкою Удаєм уперше згадується під 1092 роком. На той час місто належало до Переяславського князівства й було важливим стратегічним форпостом цієї землі, околиці якої постійно потерпали від половецьких нападів.

У XIV столітті місто разом з усією Переяславською землею увійшло до володінь Великого князівства Литовського, а з 1471 року його було зараховано до Київського повіту однойменного воєводства. Князі Збаразькі, які були першими приватними власниками Прилук, розбудували у місті укріплення й заснували замок. Пізніше, у 1582 році, король Сигізмунд III особливим привілеєм надав прилуцьку маєтність князям Вишневецьким. Водночас місто отримало магдебурзьке право, яке було дароване Прилукам, як зазначалося у привілеї, в такій самій мірі, як і Кракову та Львову. Герб міста, затверджений королем тоді ж, являв собою частину великого родового герба князів Вишневецьких - видозмінений шляхетський герб "Пом'ян" із зображенням пробитої шаблею бичачої голови на блакитному тлі (традиційний варіант "Пом'яну" мав золоте тло, однак, як зазначав О.Лакієр, існували й варіанти з блакитним тлом).

Протягом XVII-XVIII століть герб "Пом'ян" був постійним атрибутом прилуцьких ратушних печаток (найдавніший з відомих нині зразків таких печаток датований 1600 роком). Навколо емблеми містився напис:"КОПЬЯ МЬСТА ПРИЛУКИ". Слід додати, що за доби Гетьманщини правління Прилуцького козацького полку вживало іншу символіку. Так, на печатці місцевого полкового суду 1774 року містилося зображення хреста, поставленого на півмісяці й супроводжуваного п'ятьма зірками, з написом: "ПЄЧАТЬ СУДУ ПОЛКОВОГО ПРИЛУЦКОГО".

4 червня 1782 року імператорським указом було затверджено остаточну редакцію міського герба Прилук, у якій повторювалася символіка відзнаки, наданої двісті років тому: "На блакитному тлі бичача, золота, пробита шаблею голова".

Copyright © 2011 Герби міст України