Місцезнаходження:   ГоловнаЧернігівщинаНіжин

Ніжин

НіжинУперше місто згадується під назвою Уненіж в Іпатському літописі під 1147 роком. Протягом XII-XVII століть Ніжин був важливим стратегічним та торговельним пунктом Чернігово-Сіверської землі (так, на карті Боплана він означений як досить велике укріплене місто), але справжнього розквіту він зазнав у середині XVII століття, з приходом грецьких переселенців-купців, які 1657 року отримали особливий торговий привілей від гетьмана Богдана Хмельницького.

Перші відомості про ніжинський герб датуються 1625 роком. 26 березня цього року король Сигізмунд III надав місту магдебурзьке право та герб із зображенням святого, який вважався покровителем Ніжина: "Святий великомученик і Звитяжець Юрій на коні, у зброю вбраний, що списом змія нищить". 6 травня 1633 року цей герб підтвердив король Володислав IV, а 10 вересня 1639 року - король Ян-Казимир.

Після приєднання Лівобережжя до володінь Російської держави ніжинський магістрат продовжував, як і раніше, вживати у своєму діловодстві цей герб. Так, на ніжинській печатці, яка збереглася на свідоцтві про прийняття православ'я, виданому євреєві Йосифові Познанському 14 жовтня 1691 року, помітні чіткі обриси святого Юрія на коні, який б'є списом змія. Зображення супроводжує напис: "ПЄЧАТЬ МЬСТА УКРАИНОГО ЄГО ЦРСКОГО ПРЄСВ.ВЄЛИЧЄСТВА НЬЖИНА".

Натомість правління Ніжинського полку, утвореного ще за часів Хмельниччини, мало на своїх відзнаках цілком іншу символіку. Так, на печатці Ніжинської судової канцелярії, доданої до полковницького універсалу 1729 року, малювалася, за описом, наведеним О.Шафонським, "рука, по плече відрубана, що тримає булаву; у лікті її пробиває Юпітерів жезл, а під нею стоять литаври, а навколо печатки напис: печать міста Ніжина канцелярія судова".

У 1729-1730 роках у Військовій колегії було складено новий герб міста Ніжина, який увійшов до полкового гербівника, створеного під керівництвом фельдмаршала Мініха. Усі символи цього герба характеризували Ніжин як визначне торгове місто: "Ніжинський, за новоучиненим: тло розділене, вгорі червоне, а внизу блакитне, на ньому дві змії під шапкою з крилами, а вгорі дві руки". Словами "дві змії під шапкою з крилами" в описі передано зображення Меркурієвого жезлу, або кадуцею - поширеного у міській геральдиці XVIII-XIX століть символу торгівлі, запозиченого з античної міфологічної атрибутики. У середині XVIII століття цей герб з'явився на ніжинських міських печатках (відомий зразок такої печатки, датований 1736 роком).

У 1782 році малюнок герба 1729-1730 років ліг в основу остаточної редакції ніжинської відзнаки, занесеної до Повного зібрання законів Російської імперії: "Щит, розділений справа наліво навскіс, на якому у верхній, червоній частині дві руки з'єднані, а у нижній золотий Меркуріїв жезл на блакитному тлі".

У другій половині XIX століття герольдмейстер Кене, вважаючи кадуцей фігурою, непридатною для геральдики, запропонував замінити його у ніжинському гербі зображенням золотих візантійських монет. Однак проект Кене схвалення не дістав, і герб Ніжина редакції 1782 року проіснував до початку XX століття без змін, про що свідчить його малюнок на ніжинській повітовій корогві 1908 року.

Copyright © 2011 Герби міст України