Місцезнаходження:   ГоловнаЧернігівщинаГородня

Городня

ГородняНайдавніша згадка про містечко Городню над річкою Чибриж датована 1648 роком. Першим його власником вважається дрібний шляхтич Хвощ. Протягом XVII століття Городня залишалася незначним містечком спочатку Чернігівського повіту, а згодом - Чернігівського козацького полку. Деякий час нею володів гетьман Лівобережної України Дем'ян Многогрішний.

У 1705 році Городню було підвищено до статусу сотенного міста. Цей статус передбачав наявність у діловодстві місцевої сотенної канцелярії печатки. Зразок цієї печатки, датований 1748 роком, зберігся до нашого часу. На ньому міститься зображення якоря, супроводжуваного вгорі та з боків трьома восьмикутними зірками. Така композиція, очевидно, є видозміненим варіантом польського шляхетського герба "Радзіц" (відомого також під назвою "Кмітич"), який відрізнявся від городницької сотенної емблеми лише числом зірок (дві замість трьох) і, за легендою, був перенесений до Польщі з Німеччини і вперше наданий шляхтичеві, що відзначився у морській битві.

На жаль, джерело появи герба "Радзіц" на сотенних печатках Городні невідоме. Доцільним є припустити, що ця відзнака належала комусь із городницьких сотників першої половини XVIII століття. Це, зокрема, відзначав і О.Шафонський, підкреслюючи, що деякі українські сотенні герби походили від родових знаків самих сотників.

4 червня 1782 року герб Городні, створений за мотивами емблематики сотенних печаток, дістав урядове затвердження: "На червоному тлі чорний якір і три срібні восьмикутні зірки, покладені: одна вгорі, а інші дві з боків якоря". У такій редакції герб міста залишався незмінним до початку XX століття. Відоме його зображення на корогві Городницького повіту 1908 року.

Copyright © 2011 Герби міст України