Місцезнаходження:   ГоловнаЧернігівщинаГадяч

Гадяч

ГадячУ документальних джерелах місто Гадяч уперше згадується у 1634 році як маєтність магната Станіслава Конєцьпольського. Незадовго до своєї смерті Конєцьпольський з дозволу короля перевів цю маєтність на ім'я свого сина Олександра, тоді коронного хорунжого. Однак 1646 року місто захопив князь Єремія Вишневецький, домігшись від короля підтвердження його права на цю маєтність. Щоправда, уже 1647 року варшавський сеймовий суд, розглянувши скаргу законного спадкоємця Олександра Конєцьпольського, повернув йому гадяцьке володіння.

У середині XVII століття Гадяч мав певний ступінь самоврядності, про що свідчать окремі згадки про місцеву ратушу, а також її печатку, прорис якої дійшов до нашого часу. П.Вінклер зазначав, що цю печатку було додано до листа Андрія Дорошенка до князя Григорія Куракіна "про від'їзд з Гадяча Теїжми Бобровича без усякого на те приводу з боку мешканців міста", датованого 28 січня 1669 року. На печатці міститься чітке зображення воїна,що нищить списом змія, супроводжуване написом: "ПЄЧАТЬ МЬСТА ГАДЯЧА". Очевидно, постать воїна була образом святого, який вважався покровителем міста: її можна ідентифікувати з св.Юрієм Звитяжцем або св.Архистратигом Михаїлом.

За доби Гетьманщини Гадяч став одним з полкових міст Лівобережної України, а протягом 1663-1668 років він навіть був резиденцією гетьмана Івана Брюховецького. На цей час малюнок на галицьких міських печатках остаточно набув рис зображення саме святого Архистратига Михаїла. О.Шафонський підкреслював: "У колишньому міському галицькому суді була мідяна печатка з зображенням на ній архангела Михаїла, який нищить списом диявола, що лежить під ногами його, а навколо напис: вірного царській пресвітлій величності міста Гадяча магістратова печать".

Водночас варто додати, що у XVIII столітті гадяцьке полкове правління вживало у своєму діловодстві іншу символіку. На місцевій полковій печатці, датованій 1738 роком, можна побачити чіткий малюнок гостроверхої вежі та літери: "П.В.Г.Г.".

У 1782 році дістав затвердження остаточний варіант гадяцького герба, створений за мотивами міських ратушних печаток. Опис цього герба був таким: "Архангел Михаїл, що нищить золотим списом чорного диявола, на червоному тлі".

Copyright © 2011 Герби міст України