Місцезнаходження:   ГоловнаЧернігівщинаБерезна

Березна

БерезнаЦе невелике містечко біля річки Гайстрова Струга вперше згадується в їпатському літописі у 1152 році як столиця одного з княжих уділів у Чернігівській землі. Згодом місто занепало, а після Деулінського миру опинилося у межах Чернігівського повіту однойменного воєводства й стало володінням графів Потоцьких, яким на той час належала велика частина Лівобережжя, що включала Ніжин та інші навколишні міста.

У другій чверті XVII століття Березна одержала від короля Яна-Казимира магдебурзьке право та "промовистий" герб із зображенням берези. Цей малюнок був постійним атрибутом печаток місцевої ратуші, а за доби Гетьманщини, коли Березна стала сотенним містечком Чернігівського полку, - і міської сотенної канцелярії.

Однак у 1767 році, як зазначав О.Шафонський, березнянський герб зазнав змін. Розглядаючи історію герба Березни, краєзнавець зауважував: "Сей герб початок свій веде від 1767 року, коли тогочасний сотник березнянський Яким Сахновський у березнянській сотенній канцелярії до своєї власної печатки з зображенням шаблі, стріли та зірок звелів березу додати й так зробити, як воно нині є".

Згодом за мотивами печатки сотника Сахновського Герольдія розробила остаточний проект міського герба Березни, затверджений у 1782 році: "Дерево береза на блакитному тлі, пробите навхрест золотими шаблею та стрілою, а у верхніх кутах щита по срібному рогатому місяцю та по чотири шестикутні зірки".

У гербі Березни ми спостерігаємо цікавий приклад поєднання давнього "промовистого" геральдичного символу доби Речі Посполитої з самобутньою старшинською козацькою емблематикою, витриманою у традиціях українського гербівництва часів Гетьманщини і навіть у характерних українських геральдичних барвах - блакитній та золотій.

Copyright © 2011 Герби міст України