Місцезнаходження:   ГоловнаБуковинаХотин

Хотин

ХотинСтародавня фортеця, відома ще з X століття, у 1812 році увійшла до складу Бесарабської області Російської імперії як повітове місто. Дещо пізніше у відомстві бесарабського обласного землеміра для Хотинського повіту та його центру було розроблено проект герба, згодом узаконений 8 квітня 1826 року: "На золотому тлі фортеця з трьома вежами; на двох крайніх поставлено бунчуки, а на середній місяць; над ним навхрест покладено дві шаблі, обернені вістрями донизу; над ними срібний хрест, на пам'ять про підкорення турецької фортеці".

Безпосереднім мотивом герба були події російсько-турецької війни 1735-1739 років, відомі російською облогою фортеці Хотин (у якій брали участь і українські військові формування). Однак для знавців історії міста герб виступав і як алегорія значно давніших воєнних подій, зокрема Хотинської війни 1621 року, у якій відзначилося українське козацтво під проводом гетьмана Петра Сагайдачного. Саме таке більш широке в історичному плані тлумачення герба Хотинського повіту з'явилося в описі його нової редакції, затвердженої румунським королем у 1928 році: "На червоному тлі срібна фортеця над срібною водою, що має вгорі дві золоті навхрест покладені шаблі та золотий хрест над срібним півмісяцем на знак Хотинської фортеці на Дністровім березі та боротьби християн з турками за цей повіт".

Від герба 1826 року новий герб відрізнявся лише червоним кольором тла та хвилястим підніжжям. Крім того, з відзнаки було вилучено зображення бунчуків.

У 1930 році новий герб, у якому відбилася та сама геральдична ідея, дістало також саме місто Хотин: "Щит розколений. У першій частині на срібному тлі червона фортеця з зачиненою чорною брамою та вікнами. У другій частині на червоному тлі лівиця у срібному панцері, яка тримає булаву зі шпичаками, також срібну. Щит увінчаний срібною міською короною з п'ятьма вежами. Герб символізує Хотинську фортецю і давню боротьбу на її захист".

Цікаво, що в усіх трьох редакціях старого хотинського герба 1826, 1928 та 1930 років - символом міста-фортеці є традиційне для старовинної української геральдики зображення замкового муру з брамою та трьома вежами. Цю традицію, щоправда, спробував порушити 1874 року Б.Кене, запропонувавши новий проект хотинського герба з малюнком срібного муру без веж та брами та двох золотих корон на чорному тлі, але ухвали цей проект не одержав.

Copyright © 2011 Герби міст України