Місцезнаходження:   ГоловнаБуковинаЧернівці

Чернівці

ЧернівціНайдавніша документальна згадка про місто датується 1408 роком. За деякими джерелами, у XV столітті, тобто невдовзі після свого заснування, Чернівці дістали від молдавського князя "німецьке" право, але відомості про те, чи було надано місту герб разом із магдебургією, залишилися для нас невідомими. Через те найдавнішим гербом Чернівців слід вважати міську відзнаку, затверджену 1784 року австрійським цісарським урядом: "На червоному тлі срібна зубчаста відчинена міська брама, над якою десять срібних каменів, покладених двома рядами. Під склепінням брами малий австрійський державний герб. Щит увінчаний короною й обрамлений унизу двома навхрест покладеними лавровими галузками".

Більшість елементів цього герба не потребує докладних пояснень. Так, міська брама виступала у ньому як традиційна емблема укріпленого міста; австрійський двоголовий орел підкреслював округовий статус Чернівців, а також "новоприєднаність" Буковини до австрійських володінь. Крім того, до 1787 року Буковина перебувала під військовою управою генералів Сплені та Енценберга, що також могло бути відображено в гербі австрійським державним знаком.

Щодо малюнку десятьох каменів над брамою, то у літературі трапляються різні пояснення цього символу: натяк на цегельні поблизу міста; число повітів Буковини; число літер у німецькій урядовій назві Чернівців - "Czernowitz".

1908 року герб зазнав незначних змін. Число каменів над брамою зменшилося до восьми (деякі дослідники пов'язували це із зміною числа повітів у "герцогстві Буковина"), а зображення лаврових галузок, з'єднаних чорно-золотою імперською стрічкою, було перенесено до нижньої частини щитового тла. Крім того, гербовий щит було оточено золотим картушем та увінчано золотою п'ятизубчастою кам'яною короною. Цей варіант герба було затверджено 18 червня зазначеного року.

Нові зміни у міській геральдиці Чернівців відбулися після переходу регіону до володінь королівської Румунії. 6 жовтня 1928 року було узаконено герб Чернівецького повіту, розроблений Ю.Ончулом: "На червоному тлі срібний дуб, вирваний з коренем, супроводжуваний з обох боків двома золотими ялинами, вирваними з коренями, а вгорі - двома навхрест покладеними золотими мечами на знак великого числа лісів у повіті та боротьби у Кіцманських кодрах (лісах), під Ленцештами та Шипинцями".

Пізніше, у 1934 році, новий герб дістало й саме місто: "На червоному тлі срібна зубчаста фортеця з двома боковими прямокутними вежами, що має відчинену браму, у якій - герб Молдавії, а вгорі, між двома вежами, золота троянда. Це старовинний герб міста, до якого додано символ давньої фортеці Цецин, відомої у воєнній історії Молдавії. Щит увінчаний срібною міською короною з сімома вежами".

Від герба періоду австрійського панування відзнака 1934 року відрізнялася зображеннями троянди замість десятьох каменів у верхній частині щита, герба Молдавії замість малого герба Австрії у брамі та двох веж з боків брами. Р.Климкевич відзначав, що "цей новотвір був лише частинно взорованим на давньому виображенні".

Copyright © 2011 Герби міст України