Місцезнаходження:   ГоловнаБрацлавщинаТульчин

Тульчин

ТульчинМісто уперше відзначено в документальних джерелах під 1607 роком. На карті Боплана його означено як містечко Брацлавського повіту.

Протягом XVII-XVIII століть Тульчин було дещо розбудовано. 1787 року останній польський король Станіслав-Август Понятовський навіть надав йому магдебурзьке право, а разом із ним, судячи з усього, й герб. Щоправда ні малюнок, ні геральдичний опис цього герба донині не збереглися. Крім того, очевидно, до другого поділу Речі Посполитої магдебурзьке право не було реалізоване в містечку повною мірою, оскільки після включення Брацлавщини до складу Російської імперії у реєстрі нових повітових міст, у яких належало заснувати присутствені місця, було згадано й Тульчин. Ця згадка свідчить про те, що навіть після отримання магдебурзького права Тульчин залишався незначним містечком без розвинутої власної традиції самоврядування.

1796 року Тульчин дістав новий затверджений імператорським указом герб, розроблений Герольдією у дусі доби "масової" герботворчості: "У верхній частині щита герб Брацлавський. У нижній, на означення багатства хлібного урожаю у повіті та родючості його земель, поставлено на блакитному тлі три золоті житні снопи".

На початку XIX століття Тульчин було приписано до Брацлавського повіту Подільської губернії як посад. Оскільки за тогочасним законодавством "знамениті" посади мали право вживати у своєму діловодстві власний герб, Б.Кене у 1867 році склав проект герба для Тульчинського посаду. У ньому повторювалася відзнака 1796 року: "На блакитному тлі три золоті житні снопи, перев'язані червоними стрічками. У вільному куті герб Подільської губернії. Щит увінчаний червоною міською короною з двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою". Крім того, в проекті Кене, на відміну від герба 1796 року, два снопи малювалися у верхній частині щита, а третій - у підніжжі.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України