Місцезнаходження:   ГоловнаБрацлавщинаЛітин

Літин

ЛітинМісто було засноване у першій половині XV століття (перша документальна згадка про нього датується 1431 роком) і отримало від короля Польщі Стефана Баторія грамоту на користування магдебурзьким правом. Очевидно, водночас із цим привілеєм Літин одержав і затверджений королем герб, але ні опис, ні малюнок цього герба до наших днів не збереглися. Можливо, цим гербом була родова відзнака Станіслава Лаща, названого у згаданій уже грамоті Баторія від 2 вересня 1578 року "державцею", тобто власником, Літина: "На срібному тлі золотий лев із кільцем у лапах, що стоїть за червоним муром". У польській шляхетській геральдиці цей герб мав назву "Правдзіц".

Однак найдавнішою відомою сучасним дослідникам геральдичною відзнакою Літина є герб, складений наприкінці XVIII століття у Герольдії й узаконений імператорським указом від 22 січня 1796 року. Під час складання цього проекту його автори використали ще одну тематичну традицію, надзвичайно поширену за доби "масової" герботворчості, - традицію відображення у міських гербах характерних рис місцевої природи. Лісисті околиці Літина стали причиною вміщення у його гербі такого яскравого символу: "У верхній частині щита герб Брацлавський. У нижній, - на знак великого числа лісів у сій окрузі, - на срібному тлі поставлено чотири дерева натурального вигляду: посередині - дві сосни поряд, а з боків їх так само дві ялини".

Літинський герб 1796 року був єдиним у ряді затверджених того часу міських гербів Правобережжя, символіка якого була навіяна властивостями природи повіту.

У 1859 році герольдмейстер Б.Кене залишив на новому гербі міста Літина попереднє зображення: "На срібному тлі дві сосни, з боків яких дві ялини натуральної барви. У вільному куті герб Подільської губернії. Щит увінчано срібною міською короною з трьома зубцями й обрамлено двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою". Проект Кене дістав ухвалу Сенату 4 серпня 1859 року.

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України