Місцезнаходження:   ГоловнаБрацлавщинаБрацлав

Брацлав

БрацлавПерша звістка про наявність у цього відомого з середини XIV століття міста, заснованого, як вважається, братами Коріятовичами, гербового знаку датується 1564 роком. Цього року місто одержало від польського короля Сигізмунда-Августа (який водночас був і великим князем литовським) привілей на користування магдебурзьким правом, у якому зазначалося, що місту дозволено вживати у своєму діловодстві герб із образом святого апостола Петра. На жаль, ні опис кольорів герба, ні його зображення до наших днів не збереглися. Очевидно, брацлавська відзнака 1564 року належала до розряду поширених в українській геральдиці польсько-литовської доби гербів із образами святих покровителів та охоронців міст.

Наступною віхою в історії символіки Брацлава слід вважати 1792 рік, коли король Станіслав-Август Понятовський, переглянувши деякі видані його попередниками привілеї, підтвердив право брацлавських міщан вживати особливий міський герб. Але символіку цього герба було докорінно змінено. Замість святого покровителя міста на ньому з'явився малюнок реальної споруди - старовинного Брацлавського замку у вигляді оточеної ровами фортеці з трьома вежами, середню з яких зруйновано. Після переходу Брацлавщини до складу Російської імперії Герольдія вирішила зберегти цей герб без змін як "старий". Офіційне пояснення символіки брацлавського герба в указі 1796 року виглядало так: "Се місто має герб, наданий нинішнім королем польським, Станіславом-Августом: на червоному тлі, на кам'яній горі, фортеця з двома вежами з боків і з третьою, зруйнованою, посередині на знак того, що місто се ще до 1616 року було столицею Брацлавського повіту і за часів короля Олександра побудовано було у ньому замок, згодом через різні розрухи та облоги поруйнований. Сей герб залишається без зміни, а на знак приєднання сього краю до Російської імперії та підданства їй зображений державний її герб, тобто на золотому тлі чорний двоголовий орел, увінчаний трьома золотими коронами, що тримає в лапах скіпетра й державу; на грудях орла покладено зазначений міста Брацлава герб". "Королем Олександром" в описі герба названо великого князя литовського Олександра Казимировича. Цей володар протягом 1503-1506 років посідав польський королівський престол.

Як і в гербах центрів інших земель, приєднаних до Росії під час другого поділу Речі Посполитої, у гербі Брацлава 1796 року було поєднано відзнаку міста з державним гербом Російської імперії як символом "підданства краю".

1860 року Б.Кене переглянув брацлавський герб. Зображення двоголового орла з його композиції було вилучено, що наближало емблему до її історичного прототипу 1792 року. Символіка герба міста залишилася незмінною: "На червоному тлі, на золотій горі, така сама фортеця з трьома вежами, середню з яких зруйновано. У вільному куті щита герб Подільської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома зубцями та обрамлений двома золотими колосками, з'єднаними Олександрівською стрічкою".

Фігури в гербі:
Copyright © 2011 Герби міст України