Місцезнаходження:   ГоловнаБесарабіяІзмаїл

Ізмаїл

ІзмаїлВідома з XV століття придунайська фортеця Ізмаїл була важливим стратегічним пунктом Туреччини у Бесарабії й зазнала за свою історію багатьох воєнних подій, пов'язаних із "тривалою боротьбою християн за панування над нею", як це зазначалося в описі ізмаїльського герба часів румунського панування. Зокрема, однією з цих воєнних подій була Кагульська битва 1770 року, коли турецькі війська на чолі з полководцем Галіл-пашею були переможені військами Російської імперії під командуванням генерала Румянцева. Саме цей момент в історії міста ліг в основу герба Ізмаїла, складеного на початку XIX століття у відомстві бесарабського обласного землеміра й затвердженого 2 квітня 1826 року: "Щит розділений: на червоному тлі вгорі срібний хрест, унизу півмісяць, а між ними шабля, вістрям обернена догори, на пам'ять про Кагульську перемогу; унизу на срібному тлі зображено воду, ліворуч - берег, а праворуч - ніс корабля, з якого у воду спущений якір, на знак відкритого порту".

До речі, верхня частина щита, що мала символізувати Кагульську битву, не мала у своїй композиції натяків на певну політичну кон'юнктуру (зображень двоголового орла, імператорських вензелів тощо), через що могла трактуватися не лише як алегорія конкретної історичної події, а й як символ "боротьби християн за панування над фортецею", серед епізодів якої є й такі, як, наприклад, похід запорозького козацтва на Ізмаїл 1609 року.

Цей мотив "боротьби", хоч і дещо, за словами Р.Климкевича, "зрумунізований", було повторено у іншому символічному вираженні у гербі Ізмаїльського повіту, затвердженому румунською владою 6 жовтня 1928 року: "На червоному тлі золотий лев, що йде праворуч на задніх лапах і тримає у правій передній лапі срібного меча, супроводжуваний з правого боку срібним півмісяцем, а з лівого золотим трилистковим хрестом, на знак тривалої боротьби молдаван з турками й татарами за панування над цим повітом".

Щодо нижньої частини герба Ізмаїла 1826 року з зображенням морського берегу та носу корабля, то того ж 1928 року вона увійшла до герба новоутвореного Кагульського повіту.

Міський герб Ізмаїла, узаконений у 1930 році, також втілював у собі ідею попередніх місцевих геральдичних відзнак: "На червоному щиті срібна зубчаста фортеця, що стоїть над срібним морем; над нею золотий чотирикутний хрест, поставлений над перекинутим срібним півмісяцем. Герб символізує давню Ізмаїльську фортецю й переможну боротьбу християн за панування над цією фортецею. Щит увінчано срібною міською короною із п'ятьма вежами".

Copyright © 2011 Герби міст України